W Klinice Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach uroczyście uruchomiono pracownię w której realizowane będą zabiegi laseroterapii. W jej obrębie istnieje możliwość wykonywania znieczuleń ogólnych, do krótkotrwałych operacji u dzieci.

Zespół Kliniki Chirurgii Dziecięcej ma do dyspozycji lasery: barwnikowy, Nd-Yag, CO2 i holmowy. Urządzenia służą do usuwania łagodnych zmian na skórze, w tym: naczyniowych, przebarwień, brodawek, ale i blizn po oparzeniach lub operacjach. Laserem holmowym można w sposób bezinwazyjny likwidować kamienie w drogach moczowych.

Stworzenie specjalnej pracowni w obrębie Kliniki Chirurgii Dziecięcej, zdaniem jej kierownika – dr n. med. Przemysława Wolaka, usprawni ich realizację, a do tego oznacza dla szpitala oszczędności. – Wejście pacjenta na Blok Operacyjny, jest bardzo drogie, trzeba przestrzegać wszystkich procedur. Sale zabiegowe mają je trochę obniżone, co nie znaczy, że nie jest tam bezpiecznie. Tylko nie musi być pełnego obłożenia, jak na bloku, bo nie ma kontaktu z krwią. Zabiegi z użyciem laserów są wykonywane przez skórę, w związku z tym jest to czyste pole operacyjne – argumentował Przemysław Wolak, który zwrócił również uwagę, że w czasie realizowania laseroterapii, Blok Operacyjny musiał być wyłączony na kilka godzin.

Kierownik przyznał, że skoro, dzięki pracowni, zabiegi będą odbywać się regularnie, kolejka oczekujących powinna zmaleć, można jednak spodziewać się, że do Kielc zaczną napływać pacjenci z całej Polski. To, że zapotrzebowanie na zabiegi laseroterapii w kraju jest ogromne, potwierdził profesor Piotr Czauderna – Kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – wybitny specjalista, uznany w kraju i na świecie.


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach