1,2 mln pobrań, ponad 1,5 mln przetoczeń i 600 tysięcy krwiodawców to wynik ubiegłorocznej kampanii „Twoja krew, moje życie”. 13 czerwca w Ministerstwie Zdrowia odbyła się inauguracja kolejnej edycji „Trasy Czerwonej Nitki” i podpisanie listu intencyjnego w ramach programu „Kolej na Ciebie – uratuj życie” promującej ideę honorowego krwiodawstwa.

Wakacje to trudny czas dla krwiodawstwa. Wynika to z częstych wyjazdów Honorowych Dawców Krwi, a także studentów, którzy chętnie oddają krew w celu ratowania życia i zdrowia innych. Jednak to nie jedyny problem, wakacyjne wyjazdy wiążą się z wzmożonym ruchem na drogach, a to z kolei z częstymi wypadkami drogowymi, których ofiary najczęściej potrzebują krwi. Wszystko to składa się na zwiększenie zapotrzebowania i częściowe niedobory krwi w Centrach Krwiodawstwa.

By zapobiec sytuacji, gdy krwi zabraknie, powstała akcja „Twoja krew, moje życie”, której celem jest promowanie idei oddawania krwi. W ramach tego programu powstała również „Trasa Czerwonej Nitki”, której celem jest pokazanie, że krew łączy ludzi, tworząc nierozerwalną sieć.

- Krew jest o tyle wyjątkowa, że nie da się jej wyprodukować. Mimo prowadzenia wielu prac naukowych, mimo rozwoju, z którym spotykamy się w różnych dziedzinach medycyny i farmakoterapii, ta krew otrzymywana przez Honorowych Dawców Krwi jest niezastępowalna. To produkt, którego nie jesteśmy w stanie syntetycznie pozyskać, a zapotrzebowanie na nią stale rośnie – mówił Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Czerwona Nitka to symbol, który pokazuje, że wokół każdego z nas są ludzie oddający krew i warto wziąć z nich przykład, czyli dosłownie – „złapać czerwoną nitkę”, tworząc w Polsce sieć ludzi, którzy są świadomi potrzeby oddawania krwi, robią to chętnie i regularnie, zabezpieczając krajowe potrzeby w tym zakresie. Prawie każdy z nas może: oddać krew, wpisać się w społeczność krwiodawców i mieć swój udział w ratowaniu życia innych.

- W decyzji o oddaniu krwi, może pomóc świadomość, komu ta krew jest potrzebna. Dzięki niej ratujemy m.in. noworodki, osoby po przeszczepach i ludzi po wypadkach, dlatego ten okres wakacyjny jest tak istotny, bo przecież wszyscy przemieszczamy się po całej Polsce w celu wypoczynku. Warto przed wyjazdem uwzględnić oddanie krwi, bo nigdy nie wiemy, kiedy nam – dawcom i naszym bliskim ta krew też może być potrzebna – tłumaczyła Małgorzata Lorek, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury

Chcąc włączyć się w promowanie krwiodawstwa w Polsce po raz trzeci PKP włączyło się do akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie”. List intencyjny podpisał Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia, Prezesa Zarządu PKP S.A., Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP i Dyrektor Narodowego Centrum Krwi o wzajemnej współpracy w ramach III edycji akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” organizowanej przez Fundację Grupy PKP.

- To wspaniała akcja, a środowisko kolejarskie, które mam przyjemność reprezentować, od wielu lat uczestniczy w akcji Honorowego Krwiodawstwa. Kolejarska Służba Krwi istnieje od dziesięcioleci. Miała swoje słabsze momenty, ale w ostatnim czasie reaktywujemy tę działalność i takie projekty z pewnością będą w tym pomagać – zapewniał Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A.

W ramach programu „Kolej na Ciebie – uratuj życie” 23 lipca 2019 r. przy dwunastu dworcach kolejowych w całej Polsce staną mobilne punkty poboru krwi. Wolontariusze zachęcający do oddania krwi będą czekać m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Tarnowie, Szczecinie, Krakowie i Katowicach. W ramach dwóch poprzednich edycji „Kolej na Ciebie – uratuj życie!” oddano łącznie 161 litrów krwi!

Zwiększanie świadomości Polaków o istocie krwiodawstwa ma niebagatelne znaczenie dla kondycji polskiej służby zdrowia. W 2018 roku ogólna liczba pobrań wyniosła ponad 1,2 mln. W każdym roku wykonywanych jest ok. 1,6 mln przetoczeń krwi i jej składników.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia