Nadciśnienie tętnicze jest najczęściej rozpoznawaną chorobą u kobiet w ciąży. Schorzenia przebiegające z podwyższonym ciśnieniem tętniczym stanowią obecnie główną przyczynę zgonów ciężarnych oraz powikłań okołoporodowych u płodu.

Wytyczne są cennymi narzędziami z potencjałem do poprawy opieki zdrowotnej, zwłaszcza w sytuacjach , w których dostępne są liczne terapie, gdy istnieje niepewność - jak w przypadku nadciśnienia. Wytyczne są strategią postępowania opartą na dowodach naukowych , płynących z badań klinicznych, epidemiologicznych, laboratoryjnych- wspierają zatem proces podejmowania decyzji klinicznych.

Klinicystom pozwalają podejmować decyzje terapeutyczne zgodne z najlepszą, dostępną wiedzą pochodzącą z systematycznych badań naukowych. Ich formuła wymaga rozsądku, kompromisu i uproszczenia w celu osiągnięcia konsensusu. Pośród mnogich krajowych/międzynarodowych wytycznych dotyczących leczenia nadciśnienia tętniczego, w tym zaleceń dotyczących terapii hipotensyjnej u kobiet w ciąży, panuje powszechna zgodność, że metyldopa i labetalol są zalecane u kobiet w ciąży z nadciśnieniem tętniczym . Nifedypina, lek o przedłużonym działaniu, jest zalecany przez różne wytyczne jako alternatywa dla leczenia hipotensyjnego pierwszej linii i terapia drugiego rzutu.

Nie potwierdzono bezpieczeństwa stosowania atenololu ,leku z grupy beta-blokerów, w szczególności we wczesnych i późnych stadiach ciąży. Stosowanie tego leku jest przeciwwskazane według kilku wytycznych. Wciąż kontrowersyjna pozostaje kwestia działań niepożądanych leków moczopędnych- zarówno dla matki jak i dla płodu- ostrożne stosowanie leków moczopędnych jest dopuszczalne w świetle aktualnych wytycznych.

W stanach nagłych lekiem z wyboru, jest podawany drogą dożylną labetalol, a możliwą alternatywę stanowią dożylne wlewy nitroprusydku sodu lub nitrogliceryny . Ważne jest, aby opracować konkretne wytyczne dotyczące leczenia nadciśnienia tętniczego w specjalnych grupach ,a więc dla dorosłych kobiet w wieku rozrodczym oraz seksualnie aktywnych nastolatek płci żeńskiej , tak by zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych leków u płodu. U kobiet planujących ciążę należy unikać preparatów z grupy ACEI i ARB.

 

Źródło: www.ehipertensjologia.pl