Innowacyjne urządzenie zdolne do dezynfekcji bakterii może zrewolucjonizować leczenie bolesnych ran i schorzeń skóry w warunkach domowych - poinformował Unijny Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju (CORDIS).

Zimna plazma atmosferyczna (ang. cold atmospheric plasma, CAP) jest mieszaniną elektronów, jonów, reaktywnych form tlenu, promieniowania UV oraz ciepła, która może zabijać bakterie, zarodniki, grzyby i wirusy oraz neutralizować biofilmy. CAP wykazuje fizyczny mechanizm działania, generując mikropory w błonie komórkowej mikroorganizmów i niszcząc ich DNA w procesie utleniania. Jednocześnie komórki eukariotyczne pozostają bezpieczne, gdyż ich DNA chronione jest błoną jądrową. Finansowane przez UE badanie wykonalności o nazwie plasmaCare miało na celu udostępnienie umożliwiającej dezynfekcję ran technologii CAP szerszej grupie odbiorców, tworząc przenośne urządzenie użytku domowego.

Innowacyjna technologia przeciwdrobnoustrojowa

Firma terraplasma GmbH ma w swoim portfolio opracowane przez siebie technologie oparte na generowaniu CAP i wykorzystywaniu jej do celów klinicznych i higienicznych, do uzdatniania wody i odwaniania. Dyrektor zarządzająca firmy terraplasma GmbH, dr Julia Zimmermann, wyjaśnia: „dezaktywacja bakterii przy pomocy wyrobu medycznego CAP w przypadku bolesnych ran i zranień przewlekłych jest niezwykle skuteczna i stanowi alternatywę dla antybiotyków i substancji odkażających stosowanych na skórę”.

Wykorzystanie CAP w procesie gojenia ran zostało dobrze udokumentowane u pacjentów cierpiących z powodu zakażonych ran chronicznych i półpaśca. Dane kliniczne z urządzenia stacjonarnego wykorzystującego technologię CAP przedsiębiorstwa terraplasma wykazały, że rany potraktowane tą technologią goiły się lepiej. Jednocześnie nie odnotowano działań niepożądanych ani reakcji alergicznych. Co ważne, terapia ta jest szybka i bezbolesna. Wymaga jedynie minuty, by zabić prawie 100 % patogenów. Ponadto, fizyczny mechanizm działania technologii CAP czyni ją odpowiednią do stosowania w przypadku szczepów lekoopornych, które często nabywane są przez pacjentów w trakcie długoterminowego leczenia szpitalnego.

Aby pokonać ograniczenia urządzenia stacjonarnego spółka zależna, terraplasma Medical, z powodzeniem opracowała przenośne i łatwe w obsłudze urządzenie na baterie, dostosowane do potrzeb lekarzy, pielęgniarek i pacjentów. Badania przedkliniczne pokazały, że przenośne urządzenie plasma care® było równie skuteczne, co wyjściowe urządzenie stacjonarne. Jednocześnie było też bardziej opłacalne, przyjazne dla użytkownika i odpowiednie do stosowania przez pacjentów we własnym zakresie. Przyrząd ten wykorzystuje unikalne źródło plazmy oparte na technologii powierzchniowych mikrowyładowań, opracowane przez firmę terraplasma GmbH, która ma obecnie prawa do patentu zarówno na urządzenie, jak i na technologię.

Perspektywy dla domowego urządzenia z technologią CAP

„Podczas badania plasmaCare, firma terraplasma GmbH chciała przenieść technologię CAP jeszcze dalej, adaptując ją do użytku w prywatnych gospodarstwach domowych, a tym samym i przez użytkowników końcowych”, kontynuuje dr Zimmermann. W tym celu badacze musieli poradzić sobie z wieloma wyzwaniami stwarzanymi przez tę technologię i związanymi z wytwarzaniem źródła plazmy dla mniejszego urządzenia, a także stworzyć produkt końcowy przystępny dla konsumentów.

Idea stojąca za urządzeniem domowym plasma care® zakłada utrzymanie określonych cech ergonomicznych urządzenia plasma care®, takich jak bezprzewodowość oraz wykorzystanie pośredniego źródła plazmy i sterylnego, jednorazowego ochraniacza, który ogranicza ryzyko zakażenia krzyżowego. Jednocześnie, zminiaturyzowane urządzenie domowe plasma care® może potencjalnie zastąpić tradycyjny proces odkażania ran w praktycznie dowolnym miejscu.

Co więcej, firma terraplasma GmbH ma nadzieję na rozszerzenie możliwości domowego urządzenia plasma care®, aby można było je wykorzystać przeciwko chorobom skóry, takim jak trądzik, którego leczenie jest zwykle czasochłonne i kosztowne. Dr Zimmermann jest przekonana, że po dokonaniu oceny rynkowej firma terraplasma GmbH i ich ręczne urządzenie użytku domowego plasma care® będzie mogła wejść na rynek terapii przeciwtrądzikowych, oferując alternatywne rozwiązanie dla milionów osób cierpiących na choroby skóry o podłożu zapalnym.

© Unia Europejska, [2019] | źródło: CORDIS
Fot: © terraplasma GmbH