O aktualnym stanie organizacji leczenia chorób narządu wzroku rozmawiano podczas debaty, która odbyła się w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych. Udział w dyskusji wzięli przedstawiciele administracji publicznej, autorytety medyczne i eksperci ochrony zdrowia.

Punktem wyjścia do dyskusji ekspertów i polityków była prezentacja wyników raportu systemowego opracowanego przez Fundację na rzecz Zdrowego Starzenia się pt. “Okulistyka i choroby siatkówki w aspekcie zdrowego i aktywnego starzenia się”.

Do dyskusji zostali zaproszeni m.in.: Tadeusz Jędrzejczyk, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Tomasz Latos, Przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmu RP, Krzysztof Kosiński, Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Anna Ratowska, Główny specjalista Departamentu Zdrowia Publicznego w  Ministerstwie Zdrowia, Prof. Iwona Grabska-Liberek, Konsultant Wojewódzka w dziedzinie okulistyki, prof. Andrzej Stankiewicz, Prezes Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem oraz Małgorzata Pacholec, Dyrektor Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych.

Uczestnicy debaty przyznali, że przed polskim systemem stoi wyzwanie nie tylko poprawy diagnostyki i leczenia, ale również edukacji społeczeństwa. Jak wynika z danych zawartych w raporcie, co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty, a 30 proc. nie posiada wiedzy na temat chorób siatkówki.

Do największych problemów zaliczono: brak rozwiązań systemowych w zakresie leczenia chorób oczu i siatkówki; spadek finansowania; brak szczególnego podejścia do osób z niepełnosprawnością wzroku; brak narodowego programu leczenia AMD.