Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze opracowali prototyp narzędzia, które może pomóc zmienić życie osób niewidomych i niedowidzących.

Chodzi o ulepszoną białą laskę z wbudowanym niskobudżetowym komputerem, który działa w podobny sposób jak czujnik parkowania samochodu.

Doktorant Vasileios Tsormpatzoudis z Uniwersyteckiego Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Elektronicznej opracował mySmartCane, widząc zmagania swojej matki, która miała retinopatię barwnikową, dziedziczną chorobę oczu, dotykającą siatkówkę.

„MySmartCane umożliwia ludziom z upośledzeniem wzroku poznać ich środowisko poza fizyczną długości ich laski do chodzenia. Użytkownik jest informowany, że zbliża się pewien obiekt za pomocą delikatnego dźwięku, więc nie musi czekać, aż laska fizycznie natknie się na ten obiekt. Nawigacja jest zatem łatwiejsza i znacznie szybsza." - powiedział Tsormpatzoudis.

W ramach przygotowań do projektu, przeprowadzono wiele rozmów z użytkownikami białych lasek dla niewidomych. Chorzy informowali, że urządzenie musi być proste w użyciu i tanie, dlatego też do jego produkcji użyto drukowania w technice 3D i tanich czujników do tworzenia wrażliwej na ultradźwięki piłki, którą przyczepia się do dołu większości istniejących już białych lasek.

Twórca urządzenia wyjaśnił, że mySmartCane działa podobnie jak popularny czujnik parkowania w samochodzie. Ultradźwiękowa kulka bezprzewodowo mierzy odległość do zbliżających się obiektów i przekształca te dane na sygnał audio. Niedowidzący użytkownik może oszacować odległość obiektu słysząc częstotliwość dźwięku.

Richard Roberts, nadzorujący projekt młodego doktoranta, powiedział: „Zostałem powalony wynalazkiem Vasileiosa. Jest inspirującym przykładem jak duży wpływ na życie mogą mieć młodzi inżynierowie. To również świadczy o umiejętnościach praktycznych wykładanych na Uniwersytecie w Manchesterze, mocy technologii i o nieograniczonej kreatywności Vasileiosa. Myślę, że ten przypadek podkreśla, że Manchester jest wylęgarnią talentów inżynierskich".

Urządzenie jest jeszcze w fazie prototypu, a jego twórca przyznaje, że ma wiele pomysłów na dalsze udoskonalanie konstrukcji.

Źródło: medicalnewstoday.com