Ciąża zazwyczaj zwiększa poziom niektórych hormonów w organizmie matki, takich jak estrogen, progesteron, oksytocyna, prolaktyna, kortyzol, a także niektóre endorfiny. Niektóre badania wiązały wyższe poziomy estradiolu i kortyzolu z mniejszą uwagą i sugerowały, że matki mogą mieć gorszą pamięć werbalną w czasie ciąży.Jednak na dłuższą metę, hormony ciążowe mogą prowadzić do lepszych funkcji poznawczych i pamięci. Nowe badania badają związek między wiekiem w ostatniej ciąży i zdolnościami poznawczymi matki w późniejszym życiu.

Ocenianie związku między historią reprodukcji i funkcjami poznawczymi

Naukowcy z University of Southern California zbadali związek między historią wieku rozrodczego, ekspozycją hormonalną i funkcjami poznawczymi u kobiet po menopauzie.

Czynniki, wpływające na ekspozycję hormonalną zostały uwzględnione w badaniu i były to: okres rozrodczy, ciąża i stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

W analizie oceniano w sumie 830 kobiet, z wykorzystaniem danych z dwóch badań klinicznych.

Średni wiek uczestniczek wynosił 60 lat. Naukowcy dokonali niezbędnych korekt w stosunku do wieku, rasy i pochodzenia etnicznego, dochodów i wykształcenia.

Uczestniczki oceniano za pomocą różnych testów poznawczych i kwestionariusza historii reprodukcji. Naukowcy przebadali pamięć werbalną uczestników, prosząc ich , aby zapamiętali listę słów lub omówili opowiedzianą im historię, po czasowym rozproszeniu.

Oceniali oni również szybkość psychomotoryczną, uwagę i koncentrację, a także ich zdolności planowania, percepcję wzrokową i pamięć epizodyczną.

Odkrycia zostały opublikowane w „Journal of American Geriatrics Society".

Ciąża po 35 roku życia powiązana z lepszymi funkcjami poznawczymi

Badanie ujawniło kilka powiązań, z których niektóre zostały poparte wcześniejszymi badaniami, podczas gdy inne były bardziej zaskakujące.

Badania wykazały, że u kobiet po menopauzie, które miały swoją ostatnią ciążę po 35 roku życia, stwierdzono lepszą pamięć werbalną.

Te, które były pierwszy raz w ciąży, gdy miały 24 lat lub więcej, miały znacznie lepsze funkcje wykonawcze. Obejmuje to kontrolę uwagi, pamięć roboczą, rozumowanie i rozwiązywanie problemów.

Badanie wykazało również, że pierwszy cykl menstruacyjny w młodym wieku, wraz z dłuższym życiem w wieku reprodukcyjnym, także doprowadziło do lepszych funkcji wykonawczych w późniejszym życiu.

Estrogen, jak wykazano we wcześniejszych badaniach na zwierzętach, wpływa pozytywnie na procesy chemiczne, funkcję i strukturę mózgu, wyjaśnia główny autor Roksana Karim, asystent profesora medycyny prewencyjnej na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Keck School of Medicine. Progesteron jest związany ze wzrostem rozwoju mózgu i tkanki mózgowej, dodaje.

Naukowcy odkryli również, że kobiety, które stosowały antykoncepcję przez 10 lub więcej lat miały lepszą pamięć werbalną i umiejętności krytycznego myślenia.

Jednym z rezultatów, który zaskoczył badaczy, był pozytywny efekt jaki niedonoszona ciąża wydaje się mieć na rozwój funkcji poznawczych.

Kobiety, które nie donosiły ciąży do terminu porodu miały lepsze funkcje poznawcze, pamięć werbalną i funkcje wykonawcze, w porównaniu z kobietami, które miały tylko jedną donoszoną ciążę.

„Stwierdzenie, że nawet niedonoszone ciąże są korzystne, było nowe i zaskakujące", mówi główny autor Wendy Mack, profesor medycyny prewencyjnej w Keck School of Medicine.

Ilość potomstwa została również pozytywnie skojarzona z funkcjami poznawczymi. Kobiety, które urodziły dwoje dzieci miały lepsze funkcje poznawcze w starszym wieku, w porównaniu z matkami jednego dziecka.

Wyniki w sprzeczności z niektórymi poprzednimi badaniami

Jest to pierwszy raz, kiedy w badaniu analizowano związek między wiekiem w ostatniej ciąży i funkcjami poznawczymi w starszym wieku, dodaje Karim. Uwzględniając te wyniki, można stwierdzić, że ciąża z ostatnim dzieckiem w późniejszym wieku może być wskaźnikiem późniejszego wzrostu hormonów ciążowych, autor wyjaśnia.

„Opierając się na tych ustaleniach, na pewno nie zaleca się kobietom czekać aż będą w wieku 35 lat by powiększać rodzinę, ale badania dostarczają mocnych dowodów, że istnieje pozytywny związek między późniejszym wiekiem w ostatniej ciąży i funkcjami poznawczymi w późniejszym życiu", dodaje Roksana Karim.

Jednakże, wcześniejsze badania wykazały, że ciąża może mieć negatywny wpływ na funkcje mózgu. Niektórzy naukowcy odkryli, że kobiety w ciąży mają gorszą pamięć werbalną i umiejętności uczenia się słów z wykazu, a także gorszą płynność, w porównaniu z kobietami, które nie są w ciąży.

Mack wyjaśnia, że takie wyniki mogą być pod wpływem innych czynników, takich jak inne zmiany ustrojowe lub stresory środowiskowe.

„Istotną kwestią jest to, że badania na ludziach nie analizowały kobiet w dłuższym okresie czasu. Po prostu zbadano kobiety w okresie ciąży", dodaje. „Nie jesteśmy pewni, czy możemy spodziewać się, że jesteśmy w stanie wykryć pozytywny wpływ estrogenów w tym momencie, ponieważ wiele zmian ustrojowych i psychospołecznych stresorów podczas ciąży może także wpływać na funkcje poznawcze i emocjonalne kobiet."

Ogólnie rzecz biorąc, nowe odkrycia są zarówno „intrygujące, ale także są poparte przez inne badania kliniczne i badania na zwierzętach", dodaje Mack.

Źródło: medicalnewstoday.com