Zgodnie z najnowszymi badaniami przeprowadzonymi w Wielkiej Brytanii wykazano, że kobiety przyjmujące statyny przez długi okres mogą być w mniejszym stopniu narażone na rozwój raka jajnika.

Ten sam wynik stwierdzono również u kobiet z wadą genu BRCA1/2. Posiadanie wady BRCA 1/2 naraża kobiety na wyższe ryzyko raka jajnika w porównaniu do reszty populacji.

W badaniach opublikowanych w JAMA badano geny i stopień, w jakim hamują one enzym reduktazy HMG-CoA, która jest odpowiedzialna za regulację poziomu cholesterolu w organizmie i jest enzymem w pewnym sensie “sterowanym” przez statyny w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

Chociaż badanie sugeruje, że statyny mogą obniżać ryzyko raka jajnika, należy przeprowadzić więcej badań, w szczególności analizując ich stosowanie i wpływ na ryzyko rozwoju tej choroby u kobiet.

Badacze z Uniwersytetu w Bristolu przyjrzeli się 63 347 kobietom w wieku od 20 do 100 lat, z których 22 406 miało raka jajnika. Przyjrzeli się także dodatkowym 31448 kobietom, które miały wadę genu BRCA1/2, z których 3887 miało raka jajnika. W badaniu zastosowano podejście zwane randomizacją Mendla, które polega na analizie danych genetycznych od dużej liczby ludzi.

Statyny mogą chronić przed rozwojem raka jajnika, ponieważ wykazano, że indukują one apoptozę starych, wadliwych lub zakażonych komórek i powstrzymują wzrost nowotworów w warunkach laboratoryjnych. Prawdopodobne jest również to, że statyny obniżają poziom krążącego cholesterolu, co pomaga regulować wzrost komórek, chociaż badania te sugerują, że jego obniżenie nie miało wpływu na zmniejszenie ryzyka raka jajnika.

Odkrycia sugerują, że długotrwałe stosowanie statyn może być związane z szacowanym 40% zmniejszeniem ryzyka raka jajnika w populacji ogólnej , chociaż szacunki pochodzą z analizy zmienności genów, a nie samych statyn. Jak na razie mechanizmu, według którego te geny są związane z niższym ryzykiem raka jajnika jest niejasny.

Rak jajnika jest szóstym najczęściej występującym nowotworem u kobiet w Wielkiej Brytanii. Każdego roku diagnozuje się w niej około 7400 przypadków, z czego około 60 procent jest na zaawansowanym etapie rozwoju. Co roku w Wielkiej Brytanii umiera z powodu tej choroby około 4100 kobiet.

Nie ma testu, który dokładnie wykryłby raka jajnika we wczesnym stadium, więc chemoprewencja może być ważnym podejściem jeżeli chodzi o ratowanie życia.
Profesor Richard Martin z Uniwersytetu w Bristolu powiedział: „Nasze odkrycia otwierają możliwość zmiany przeznaczenia taniego leku, aby zapobiec rakowi jajnika, szczególnie u kobiet z grupy wysokiego ryzyka. To niezwykle interesujące, że kobiety, których ciała naturalnie hamują enzym reduktazę HMG-CoA, na który działają również statyny, ma mniejsze ryzyko raka jajnika, ale nie zalecamy nikomu spieszenia się do przyjmowania statyn specjalnie w celu zmniejszenia ryzyka raka jajnika tylko na podstawie tego badania”.

„Otrzymaliśmy obiecujące wyniki i mam nadzieję, że zainicjuje to więcej badań i prób nad statynami, aby jednoznacznie wykazać, czy są one korzystne w tym aspekcie”.

Dr Rachel Orritt, pracyjąca w Cancer Research UK, powiedziała: „To badanie jest pierwszym krokiem do ustalenia, czy statyny mogą odgrywać rolę w obniżaniu ryzyka raka jajnika i potwierdza konieczność dalszych badań w tym temacie”.

„Nie ma jeszcze wystarczających dowodów, aby wyjaśnić, czy same statyny mogłyby w bezpieczny sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jajnika. Ważne jest, aby pamiętać, że ryzyko zachorowania na raka jajnika zależy od wielu czynników, w tym od wieku, genetyki i czynników środowiskowych.”

Źródło: medicalxpress.com