Częstsze spożywanie gotowych dań, jak np. makaronów typu instant zwiększa ryzyko zespół metabolicznego, szczególnie u kobiet – wynika z badań opublikowanych w The Journal of Nutrition.

Naukowcy z Baylor University Medical Center obalają ponadto pewien mit. Kuchnia azjatycka uważana jest za zdrową. Badacze zauważają jednak, że konsumpcja błyskawicznych makaronów jest szczególnie wysoka w Azji. W Południowej Korei odnotowuje się największe na świecie spożycie makaronów instant per capita. I to właśnie tam zaobserwowano w ostatnich latach gwałtowny wzrost chorób sercowo-naczyniowych oraz liczby otyłych dorosłych.

Badaniem kierował kardiolog dr Hyun Joon Shin. Odkrył, że spożywanie dwa lub więcej razy na tydzień makaronu typu instant ma związek ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zespołu metabolicznego. Częściej zależność ta występowała u kobiet, co przypisać można biologicznym uwarunkowaniom hormonalnym i metabolicznym.

Kolejnym czynnikiem, na który zwracają uwagę autorzy jest zawartość bisfenolu A (BPA) w opakowaniach makaronu instant. BPA jest związkiem powszechnie używanym w produkcji tworzyw sztucznych i wiele badań wykazało jego wpływ na działanie niektórych hormonów, szczególnie na estrogen.




redakcjaopenmedica. [Opublikowano dnia: 2014-08-27]. Jesz makarony typu instant? Prędzej zachorujesz na serce. Protokół dostępu: http://www.kardiolog.pl/publikacje/34322 [Pobrano dnia: 2014-09-01].