Niepokojące dane skłoniły Zarząd Województwa Śląskiego do przygotowania Programu przeciwdziałania nadwadze, otyłości i cukrzycy. Regionalny Program Operacyjny przeznacza ponad 23,5 mln zł na projekty związane z poprawą dostępu do profilaktyki, diagnostyki i rehabilitacji leczniczej, która w efekcie ma ułatwić pozostanie w zatrudnieniu lub ewentualny powrót do pracy po chorobie.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, cukrzyca i otyłość znajdują się wśród chorób cywilizacyjnych o największym zagrożeniu dla zdrowia i życia ludności. Śląskie przoduje wśród regionów pod względem przypadków zachorowalności na cukrzycę, również liczba zgonów spowodowanych tą chorobą jest największa na tle pozostałych regionów. Istotnym zaś czynnikiem rozwoju cukrzycy jest m.in. nadmierna waga ciała. Tu z kolei z badań wynika, że osoby żyjące z nadwagą lub otyłością stanowią ok. 60% mieszkańców województwa (dotyczy to grupy wiekowej 15 lat bądź więcej). To również stawia region w niebezpiecznej, trzeciej pozycji w porównaniu do pozostałych w kraju.

Te dane skłoniły Zarząd Województwa do przygotowania Programu przeciwdziałania nadwadze, otyłości i cukrzycy. Środki zaplanowane w RPO WSL stwarzają realne szanse na wdrożenie założeń programu.

Przyjęty przez Zarząd dokument ma na celu zwiększenie świadomości mieszkańców w wieku aktywności zawodowej na temat konsekwencji nadwagi i otyłości; ma również pomóc w identyfikowaniu jej objawów, umożliwić wczesną diagnostykę i leczenie, a także ma służyć propagowaniu zasad zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej jako formy zapobiegania wystąpienia ryzyka choroby.

Wraz z przyjęciem Programu przeciwdziałania nadwadze, otyłości oraz cukrzycy, Zarząd ogłosił nabór projektów. Środki z RPO WSL mają pomóc w stworzeniu jak najlepszej oferty dla mieszkańców regionu. Na wnioskodawców czeka ponad 23,5 mln zł, po które mogą sięgnąć wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (chyba, że te prowadzą działalność gospodarczą), warunkiem jest tylko, aby projektodawca lub partner prowadził działalność w obszarze świadczenia usług zdrowotnych na terenie województwa. Propozycje projektowe powinny dotyczyć badań w zakresie nadwagi i otyłości, szkoleń i konsultacji z dietetykiem i psychologiem w zakresie przeciwdziałania nadwadze i otyłości, oznaczania stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej oraz działań informacyjno-edukacyjnych.

Projekty będzie można składać od 27 listopada do 8 stycznia 2018 r.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego