Według nowych badań naukowców z University of Toronto, opublikowanych w czasopiśmie Stroke, zła jakość snu może zwiększać ryzyko miażdżycy tętnic mózgu, a tym samym przyczyniać się do wzrostu ryzyka udaru.

Naukowcy zbadali autopsyjnie 315 mózgów ludzi (średnia wieku 90 lat), którzy przeszli co najmniej jeden pełny tydzień badania jakości snu przed śmiercią. U 29% z nich wystąpił udar, a 61% miało umiarkowane do ciężkiego uszkodzenie naczyń krwionośnych mózgu. Ci, którzy mieli największą fragmentację snu - czyli powtarzające się przebudzenia w nocy - byli o 27% bardziej podatni na wystąpienie miażdżycy tętnic mózgu. Wśród uczestników badania sen był przerywany średnio 7 razy na godzinę.

Na każde dodatkowe dwa przebudzenia podczas godziny snu przypadał 30-procentowy wzrost ryzyka wystąpienia widocznych objawów niedoboru tlenu w mózgu. Trzeba jednak dodać, że badanie nie zostało zaprojektowane tak, by wyjaśnić związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy zaburzeniami snu a ryzykiem udaru.

Wyniki badania były niezależne od innych czynników ryzyka chorób serca i udaru mózgu, takich jak masa ciała, występowanie cukrzycy, palenie czy nadciśnienie tętnicze, oraz od innych schorzeń - choroby Alzheimera, depresji, niewydolności serca.

- Rodzaje uszkodzenia mózgu, które obserwowaliśmy są istotne, ponieważ mogą nie tylko przyczynić się do wzrostu ryzyka udaru, ale także do postępowania przewlekłego upośledzenia funkcji poznawczych i motorycznych - twierdzą autorzy badania.

Istnieje kilka sposobów, by odczytać te wyniki: przerywany sen może zaburzać krążenie krwi w mózgu, a upośledzone krążenie krwi może powodować zaburzenia snu. Oprócz tego oba czynniki mogą mieć inne przyczyny. Chociaż wyniki sugerują, że monitorowanie snu może pomóc zidentyfikować osoby starsze z ryzykiem udaru, potrzeba więcej badań, by to potwierdzić. Warto dodać, że sen do pewnego stopnia jest procesem od nas zależnym i my sami możemy się postarać, by poprawić jego jakość. Jak to zrobić? Unikać picia kawy i herbaty na kilka godzin przed zaśnięciem, patrzenia w monitory sprzętów elektronicznych i zrezygnować z drzemek w ciągu dnia.

Więcej: nlm.nih.gov