Zbadaj cholesterol u dziecka

 Rusza akcja „Sprawdź cholesterol u dziecka”. Badania będzie można bezpłatnie zrobić w 8 miastach w Polsce. Sprawdź gdzie.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu  może w przyszłości doprowadzić do chorób układu krążenia. Taki wysoki poziom cholesterolu może występować u dzieci w rodzinach, w których ktoś miał zawał czy udar mózgu. W takich rodzinach choroba może być dziedziczna. – Badanie powinno się wykonać nawet u 5-latków – mówi prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, kierowniczka Kliniki Pediatrii Uniwersytetu Medycznego  w Lublinie. Problem w tym, że ani lekarze rodzinni, ani pediatrzy nie zlecają takich badań. Dlaczego? Zdaniem prof. Elżbiety Pac-Kożuchowskiej głównie przez ograniczenia finansowe. – Za mało  pieniędzy przeznaczonych jest na profilaktykę – tłumaczy specjalistka.

Dlatego po raz drugi organizowana jest akcja „Sprawdź cholesterol u dziecka”. Bezpłatne badania zostaną przeprowadzone w ośmiu miastach: Białymstoku, Krasnymstawie, Krakowie, Lublinie, Sulechowie, Rykach, Warszawie i Zielonej Górze. Akcja rozpoczyna się 21 maja br. Może w niej wziąć udział nawet 2 tys. dzieci w wieku 5-10 lat.


Źródło: www.medexpress.pl