Do 10 584 wzrosła liczba osób, które zmarły po zarażeniu się wirusem ebola. Udokumentowanych przypadków zachorowań zarejestrowano ponad 25,5 tys. - podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Nadal notowane są nowe zachorowania i wirus pozostaje zagrożeniem na skalę międzynarodową, chociaż - jak informują przedstawiciele WHO - w wciągu ostatnich tygodni udało się osiągnąć istotny postęp w walce z epidemią.

Wiele osób, które przeżyły wywoływaną przez wirusa Ebola gorączkę krwotoczną zgłasza problemy ze wzrokiem i stawami. Lekarze nie potrafią jednak na razie poznać istoty tych problemów.

Epidemia gorączki krwotocznej Ebola jest jedną najbardziej śmiertelnych chorób na świecie, która kończy się śmiercią u 60 do 90% zakażonych. Okres inkubacji choroby trwa zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni.

Pierwszymi objawami zakażenia są bóle głowy, gardła, osłabienie mięśni. Następnie pojawia się silna gorączka, wymioty oraz biegunka. W szczytowej fazie choroby mogą wystąpić obfite krwotoki wewnętrzne oraz krwawienia z jam ciała. Niekiedy chory traci przytomność lub doznaje zaburzeń psychicznych.