Naukowcy odkryli odmianę genu miR-182 u pacjentów z pierwotną jaskrą z otwartym kątem, co wiąże się z jego nadekspresją, powiedział dr Yutao Liu, naukowiec i genetyk w Zakładzie Biologii Komórkowej i Anatomii w Medical College of Georgia na Uniwersytecie Augusta.

Jego wpływ wydaje się zmniejszać zdolność komórek w beleczkowaniu oka do ciągłego transportowania cieczy wodnistej z przedniej części oka i opróżniania z niej oka do krążenia ogólnoustrojowego organizmu, powiedział Liu, który jest autorem badań opublikowanych w czasopiśmie „Investigative Ophthalmology & Visual Science".

„Co 90 minut, ulega on wymianie", Liu powiedział o typowo zrównoważonym procesie. Ponieważ nie istnieje bezpośrednie dostarczanie krwi do przedniej części oka, ciało rzęskowe tuż pod kolorową częścią oka używa pobliskiej krwi, aby płyn odżywiał i dostarczał związków tlenowych do tego obszaru oka, a beleczkowanie w pobliżu rogówki „zagarnia" go i opróżnia z niego oko - wraz z produktami przemiany materii - transportując go z powrotem do krwioobiegu.

W jaskrze istnieje problem z odpływem, wytwarzaniem płynu lub obydwie sytuacje jednocześnie, co powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, powodując uszkodzenia nerwu i zmniejszenie pola widzenia. Chociaż obecne terapie pomagają normalizować ciśnienie, zazwyczaj tylko spowalniają postęp choroby.

W poszukiwaniu, aby dowiedzieć się więcej o tym, co powoduje, i co może lepiej kontrolować chorobę, naukowcy zrobili analizę genetyczną tkanek oka i płynów w nim zawartych we współpracy z National Eye Institute Glaucoma Human Genetics Collaboration Heritable Overall Operational Database (NEIGHBORHOOD), czyli konsorcjum składającym się z 3853 osób z pierwotną postacią jaskry z otwartym kątem oraz 33480 osób zdrowych.

Konsekwentnie znajdowali większą ekspresję miR-182 w różnych tkankach oka, które przebadali od pacjentów z jaskrą z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Na przykład, ekspresja miR-182 w cieczy wodnistej była dwukrotnie wyższa u pacjentów z jaskrą z wysokim ciśnieniem, niż w grupie kontrolnej. Liu zauważa, że ponieważ wszyscy pacjenci byli leczeni na jaskrę, nie można było wykluczyć wpływu leków, ale podejrzewano, że zwiększona ekspresja jest cechą stanu chorobowego.

Liu niedawno otrzymał dwuletnie stypendium Fundacji Bright Focus (brightfocus.org), które umożliwia przeprowadzenie badania w następne stadium, takie jak badanie wpływu obecnej terapii lekowej na miR-182. Podwyższona ekspresja miR-182 jest już związana z przedwczesnym starzeniem oka, a gdy naukowcy z MCG naśladowali przedwczesne starzenie się stosując nadtlenek wodoru, poziom miR-182 wzrastał. Teraz szukają oni również wpływu na zdolność komórek siateczki beleczkowej do wychwytywania cieczy wodnistej i dostarczania jej z powrotem do krwioobiegu.

Dodanie barwnika do płynu zwiększa ich zdolność do monitorowania transportu cieczy wodnistej, natomiast obrazowanie 3-D zapewnia dodatkowe informacje na temat sposobu funkcjonowania komórki. Dodatkowy wgląd pomaga odpowiedzieć na pytania takie jak- czy komórki beleczkowania się sztywne i mniej zdolne do tworzenia porów, które umożliwiają niekończący się transport cieczy wodnistej , jak podejrzewa Liu. Skupia się on również na wpływie czynników na zdolność komórek siateczki beleczkowej do wykonywania i wysyłania kieszonek wypełnionych płynem zwanych egzosomami, które mogą umożliwić komórkom komunikowanie się.

Dalsza analiza genetyczna umożliwi również identyfikację dodatkowych celów miR-182. „Jeśli znajdziemy jakieś cele, które nieustannie zmieniają się w oczach z jaskrą, to być może uda nam się znaleźć kilka małych chemikaliów, których celem byłyby te geny w oczach", powiedział o nich jako o celu "podatnym na uderzenie leku". Celami są długoterminowe terapie, które są bardziej bezpośrednio ukierunkowane na główną drogę w tej chorobie, zazwyczaj związanej z wiekiem.

Jedynym znanym celem miR-182 jest CHEK2, znany jako gen supresorowy, podejrzany o bycie genetycznym czynnikiem ryzyka jaskry z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym. CHEK2 jest związany z rozszerzeniem końcówki nerwu wzrokowego, która wskazuje na jego uszkodzenie pod wysokim ciśnieniem.

Mutacje miR-182 są związane z wieloma zaburzeniami, w tym bezsennością, depresją, a podwyższona ekspresja wydaje się wpływać na geny, które regulują rytm okołodobowy organizmu. Wydaje się również mieć szeroki wpływ na normalną regulację funkcjonowania organizmu- od naprawy DNA do układu immunologicznego. W oku, jest zazwyczaj wyrażany w wysokim mianie w siatkówce, w której wydaje się odgrywać rolę w normalnej funkcji widzenia, ale nie został wyraźnie związany z chorobą tylnej części oka.

MikroRNA lub miRNA, jak w miR-182 jest małą niekodującą cząsteczką RNA, co oznacza, że zamiast faktycznie wytwarzać białka jak zwykłe DNA, pomaga regulować produkcję białka. „Istnieje kilkaset z nich w każdej tkance organizmu”, powiedział Liu.

Znane czynniki ryzyka rozwoju jaskry, oprócz wieku i podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, zawierają także historię rodzinną, afrykańskich przodków i czynniki genetyczne. Pierwotna jaskra z otwartym kątem dotyka około 1 procent Amerykanów. Tylko niewielki odsetek tych pacjentów ma jaskrę z normalnym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, cierpiąc na klasyczne problemy, takie jak uszkodzenie nerwu wzrokowego i utrata wzroku mimo normalnych ciśnień wewnątrz oczu. „Większość pacjentów ze zmianami miR-182 w badaniu miało jaskrę z wysokim ciśnieniem", zauważył Liu.

Źródło: medicalnewstoday.com