Wypijanie około 2 litrów wody dziennie jest podstawą zdrowej, zbilansowanej diety. Jak wykazały wyniki nowych badań, już lekkie odwodnienie może sprzyjać chorobom serca i miażdżycy tętnic już u młodych, zdrowych mężczyzn. Okazuje się, że łagodne odwodnienie może upośledzać czynność naczyń prawie tak samo jak palenie papierosów, jak wynika z nowego badania przeprowadzonego w European Journal of Nutrition.


"Można być lekko odwodnionym nie wiedząc o tym, a wpływ tego faktu na nasz śródbłonek można porównać do skutków palenia papierosów" twierdzą badacze. "Stopień odwodnienia powodujący takie zmiany szacuje sie na mniej niż 2%, czyli na granicy poziomu, w którym zaczynamy odczuwać pragnienie."


Śródbłonek naczynia, czyli najbardziej wewnętrznej warstwy naczynia, odgrywa kluczową rolę w pracy układu sercowo-naczyniowego. Miażdżyca tętnic skutkuje utratą elastyczności w naczyniach krwionośnych, na co wpływa odkładanie sie uwapnionych złogów tłuszczu prowadzące do stwardnienia tętnic. W krytycznych sytuacjach odkładające sie złogi prowadzą do dużego ograniczenia światła naczynia i utrudnieniu przepływu krwi, co prowadzi do niedokrwienia i niedotlenienia narządu.


To badanie po raz pierwszy bada związek pomiędzy niewielkim odwodnieniem i funkcją śródbłonka oraz jego negatywny wpływ na zaburzenia układu krążenia u ludzi.


Następnym krokiem dla zespołu badawczego będzie zbadanie tego zjawiska na pacjentach obojga płci z już rozpoznanymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.


Więcej na: sciencedaily.com