Coraz doskonalsze techniki obrazowania, pozwalające obejrzeć dotknięte chorobą naczynia od środka, pozwalają kardiologom skuteczniej i bezpieczniej leczyć pacjentów. Najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie przedstawiono podczas konferencji w Katowicach.

Kardiolodzy z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu w ramach międzynarodowej konferencji kardiologicznej wykonali pięć bardzo trudnych operacji pokazowych u chorych z zaawansowaną miażdżycą, przy użyciu wewnątrznaczyniowego echokardiografu najnowszej generacji. Urządzenie to pozwala na bardzo dokładne obrazowanie naczyń, co ułatwia interwencję kardiologiczną.

- Coraz częściej problemem naszych pacjentów, którzy mieli przed laty wszczepione zastawki, są różne, niewielkie i zlokalizowane w różnych miejscach otworki, ubytki, przecieki. Naszym zadaniem jest je w najbezpieczniejszy sposób naprawić - mówi prof. Andrzej Ochała, jeden z organizatorów spotkania.

Specjalizacją katowickich kardiologów są operacje zamknięcia uszka lewego przedsionka, które mają ogromne znaczenie, bo zapobiegają udarom. W konferencji wzięli udział goście m.in. z USA oraz Czech.

Podczas dwudniowego spotkania poświęconego obrazowaniu w kardiologii inwazyjnej lekarze z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 7 - Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu zaprezentowali pionierskie zabiegi z wykorzystaniem działającego w tej placówce najnowocześniejszego obecnie systemu do wewnątrzwieńcowej ultrasonografii.

- Jak w każdej technologii medycznej jest ogromny postęp również w ultrasonografii wewnątrzwieńcowej. Nasz ośrodek jako pierwszy w Europie wykonał zabiegi z zupełnie nowym systemem - powiedział w piątek prof. Wojciech Wojakowski z III Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- Zmiany polegają na tym, że to urządzenie mniejsze, dzięki czemu możemy je stosować również w mniejszych tętnicach. Korzystamy więc z mniejszych cewników, co wiąże się z mniejszą ilością kontrastu i mniejszym obciążeniem dla pacjenta. Dodatkowo ten system jest wyposażony w nowoczesne oprogramowanie, które pozwala w szybki i automatyczny sposób stwierdzić, czy dana procedura została wykonana prawidłowo - dodał.



Źródło: www.dziennikzachodni.pl