Wady rozwojowe narządów płciowych są jednymi z najczęstszych wad wrodzonych u ludzi, dotyczą 1 na 250 żywych urodzeń. Naukowcy z University of Florida zidentyfikowali komórki podatne na działanie męskich hormonów płciowych i okazało się, że nadmiar tego hormonu w określonym czasie może powodować wady narządów płciowych u samic myszy. Wyniki badania pojawiły się w Proceedings of National Academy of Sciences.

Naukowcy od dawna wiedzą, że prenatalna ekspozycja na androgeny, takie jak testosteron, powoduje wady narządów płciowych u kobiet. Androgeny działają jako maskulinizujące hormony, kierując tworzenie męskich narządów płciowych i zapobiegając tworzeniu się pochwy u chłopców. W omawianej pracy naukowcy analizowali okno rozwojowe płodu i typ komórek, które poddawane działaniu maskulinizujących hormonów powodują pewnego rodzaju wady pochwy. Kiedy żeński zarodek wytwarza nadmierne ilości androgenów, zaburza to rozwój otworów cewki moczowej i pochwy. Zamiast rozwijać się jako oddzielne „rurki” z osobnymi otworami, rodzą się tylko z jednym otworem.

„Wady rozwojowe narządów płciowych powodują poważne problemy kliniczne, takie jak nietrzymanie moczu, niepłodność i niemożność odbywania stosunków płciowych, jak również problemy psychospołeczne wynikające z fizycznej deformacji", podkreślają autorzy badania.

Do tej pory wielu naukowców zakładało, że to ilość androgenów ma decydować, w jakim stopniu cewka moczowa i pochwa będą zdeformowane - w łagodniejszych wadach przewody łączą się blisko naturalnego otworu, ale w bardziej poważnych wadach mogą łączyć się blisko pęcherza moczowego. Jednak korzystając z mysich modeli wykazano, że określony czas i długość działania androgenów wpływa na nasilenie wad pochwy.

Badacze zidentyfikowali również grupy komórek, które odpowiadają za rozwój pochwy w prawidłowej pozycji w zarodku. Stwierdzili, że androgeny blokują aktywność tych komórek, powodując połączenie się pochwy z cewką moczową.

„Wiemy bardzo niewiele o rozwoju zewnętrznych narządów płciowych, pomimo wysokiej częstości występowania tych wad rozwojowych. Nasza wiedza odnosi się głównie do badań nad osobnikami męskimi, dlatego jest dużo do nadrobienia. Wyniki naszego badania być może dadzą nam możliwości nowej terapii względem androgenów, które regulują skomplikowane procesy tworzenia narządów płciowych."

Źródło: sciencedaily.com