Prawie 60 litrów krwi zebrało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie od honorowych dawców - uczestników obchodów Światowych Dni Młodzieży w tym mieście. „To nauka miłosierdzia w praktyce” – mówi inicjator akcji ks. Mirosław Ładniak.

Krew można było oddawać w mobilnych punktach poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKIK) w 22 lipca podczas koncertu ma Placu Zamkowym oraz 23 lipca podczas całodniowego zgromadzenia „Arena Młodych” na lubelskim stadionie.

Patrycja Morszczyzna z lubelskiego RCKIK powiedziała PAP, że zainteresowanie oddawaniem krwi w czasie imprez ŚDM było bardzo duże. „22 lipca zgłosiło się ponad 200 osób. Krew oddało 119 osób. Pozostali nie mogli tego uczynić, ponieważ albo nie ukończyli jeszcze 18 lat, albo nie pozwalały na to względy zdrowotne” – zaznaczyła.

Podobnie było dzień później, w czasie wieczornego koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” – do mobilnego punktu RCKIK zgłosiło się 20 osób, krew oddało dziewięć.

Jak zaznaczyła Morszczyzna, choć nie wszyscy mogli oddać krew, to wielu młodych ludzi zgłaszając się do punktu RCKIK dowiedziało się, jak przebiega oddawanie krwi i jak bardzo jest ona potrzebna w ratowaniu życia ludzi. „Byli tacy, którzy kończą 18 lat za 10 dni czy za miesiąc i dopiero wtedy będą mogli oddać krew. Zapowiadali, że to zrobią” – dodała.

W sumie podczas obu imprez zebrano około 58 litrów krwi. Morszczyzna powiedziała, że to jedna z większych zbiórek, jakie systematycznie w terenie prowadzi RCKIK. Podkreśliła, że zapotrzebowanie na krew w czasie wakacji jest duże, m.in. ze względu na częstsze tym okresie wypadki komunikacyjne czy wypadki w rolnictwie, a wielu dawców, którymi są głównie młodzi ludzie (w Lublinie to studenci) przebywa na wakacjach.

Inicjator akcji oddawania krwi podczas ŚDM ks. Mirosław Ładniak powiedział PAP, że celem tej akcji było uwrażliwianie młodzieży na potrzeby innych i budowanie „pomnika miłości poprzez dar z siebie dla drugiego człowieka”.

„Chodzi o to, aby uczyć miłosierdzia w praktyce. Aby modlitwa, w której młodzież uczestniczyła m.in. w czasie +Areny Młodych+, przeradzała się w konkretny czyn w postaci oddawania krwi – ratującego życie leku, którego nie da się wytworzyć chemicznie” – powiedział ks. Ładniak.

W archidiecezji lubelskiej w obchodach Światowych Dni Młodzieży uczestniczyło ok. 3,5 tys. cudzoziemców z 29 krajów m.in. z Belgii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, USA, Brazylii, Filipin, Słowenii, Białorusi, Kazachstanu.


Źródło: www.pope2016.com