Otwarcie komfortowego hotelu dla rodziców i najbliższych dzieci leczonych w tej placówce, Domu Ronalda McDonalda już w przyszłym roku. Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce. „Dom Ronalda McDonalda dla rodziców najciężej chorych i długo przebywających w szpitalu dzieci to wspaniałe uzupełnienie terapii i nieoceniona pomoc dla doświadczonych przez los rodziców. Jesteśmy głęboko wdzięczni Fundacji Ronalda McDonalda, że wybrała właśnie nasz Szpital, by tu zrealizować swój sztandarowy projekt” - mówi dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor szpitala.
Rozpoczęta inwestycja hotelowa Domu Ronalda McDonalda to dwukondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni 1300 m2. Znajdzie się w nim 20 komfortowych, w pełni wyposażonych pokoi z zapleczem sanitarnym oraz dwa apartamenty zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. Część wspólna to duży pokój dzienny, bawialnia oraz jadalnia i kuchnia. W tej ostatniej rozbudowany będzie ciąg modułów szafek i lodówek oddzielnie przypisanych każdemu pokojowi. Duża część powierzchni przeznaczona została na magazyny przygotowane do przyjęcia ważnych z punktu działania placówki darowizn rzeczowych. Układ pomieszczeń uzupełniają rozbudowana pralnia oraz część biurowa zaprojektowana z myślą o etatowym personelu, jak i wolontariuszach.
Stworzenie rodzinom małych pacjentów możliwości korzystania z nieodpłatnego pobytu w doskonałych warunkach hotelowych w bezpośredniej bliskości dziecka pomaga w walce ze stresem, depresją i lękiem, które towarzyszą najmłodszym pacjentom Szpitala. Codzienna obecność najbliższych pomaga dziecku łatwiej znosić wyzwania towarzyszące hospitalizacji i korzystnie wpływa na walkę z chorobą. Pobyt w Domu Ronalda McDonalda będzie dla jego gości nieodpłatny. Wszystkie koszty funkcjonowania i utrzymania tej placówki ponosi w całości Fundacja Ronalda McDonalda. Szpital decydować będzie o przyznaniu tej formy wsparcia w poszczególnych przypadkach. „Miejsce noclegowe to ważna potrzeba członków rodzin, którzy zmuszeni są często odbywać daleką podróż, aby zapewnić swojemu dziecku specjalistyczną opiekę pediatryczną. Ich największym pragnieniem w czasie choroby dziecka jest przebywanie możliwie najbliżej maluszka.” – mówi lekarz pediatra, Prezes Fundacji Ronalda McDonalda, prof. dr hab. n. med. Adam Jelonek – „Otwarcie naszego Domu w Krakowie-Prokocimiu pozwoli rodzicom być blisko dziecka w czasie procesu leczenia szpitalnego, dać mu tak ważne w czasie powrotu do zdrowia poczucie bliskości i bezpieczeństwa.”
Zdecydowana większość rodzin małych pacjentów zmaga się z silnym stresem, depresją oraz ciągłym niepokojem, które towarzyszą im w trakcie hospitalizacji dziecka. Z badań wynika, że 27% rodziców wykazuje objawy zespołu stresu pourazowego jeszcze 3 miesiące po wypisie ich dziecka ze szpitala.
Partnerem projektu jest Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum, patron Szpitala, który przekazał działkę pod realizację inwestycji. Honorowy patronat nad nim objęli Prezydent Miasta Krakowa, prof. dr hab. Jacek Majchrowski oraz Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, prof. dr hab. Piotr Laidler.
Źródło: www.pulsmedycyny.pl
Komentarze
[ z 9]
super! miejmy nadzieje ze to pierwszy ale nie ostatni dom McDonalda w Polsce
dokładnie! tym rodzicom potrzeba odpoczynku i "odskoczni". często nie stać ich na pobyt blisko dzieci. Super!
Fajnie :)
A do jedzenia codziennie BicMacki? ;)
Oczywiście
przestańcie, zamiast tego jak będziecie w McDonalds wrzucicie do puszki Ronalda chociaż 1 zł. Można mieć udział w dobrej sprawie!
Po co się czepiać. Fajna sprawa! McDonalds jest ok. A jak ktoś żre w nim codziennie, to juego problem, a nie fastfoodu!
Popieram
Lubie McDonalda :) i nic na to nie poradzę