25 września w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie została otwarta Strefa Rodzica. Na oddziale Pediatrii i Neurologii Dziecięcej powstał aneks kuchenny z miejscem do odpoczynku dla rodziców i sąsiadujący z nim sensoryczny pokój zabaw. Przestrzeń jest dostępna przez 24 godziny na dobę.

- Na Oddziale Pediatrii i Neurologii naszego Szpitala dzieci z rodzicami często czekają na badanie EEG, które musi być wykonywane rano, po nieprzespanej nocy. Niezbędne było więc stworzenie miejsca, gdzie rodzice mogą przebywać z dziećmi przez 24 godziny na dobę tak, aby nie przeszkadzać innym pacjentom w czasie snu. Dlatego sensoryczny pokój zabaw z aneksem kuchennym, gdzie opiekunowie mogą swobodnie bawić się z dziećmi, zrelaksować czy przygotować ciepły posiłek, to bardzo potrzebna inwestycja – powiedział dr n. med. Ryszard Konior, kierownik Oddziału Pediatrii i Neurologii Dziecięcej.

- Atrakcyjne wyposażenie strefy sensorycznej urozmaici dzieciom nie tylko ćwiczenia, ale również czas spędzany w szpitalu, na pewno sprawi, iż będą się znacznie częściej uśmiechały - dodaje fizjoterapeutka mgr Agnieszka Utrata.

Budimex, który od 6 lat tworzy Strefy Rodzica w szpitalach w całej Polsce, postanowił także wyposażyć oddział Chorób Infekcyjnych i Hematologii Dziecięcej w dodatkowe foteliki do karmienia i rozkładane, wygodne fotele do spania dla rodziców.

>>>ZOBACZ TEŻ: Zielona Góra: Nad Centrum Zdrowia Matki i Dziecka zawisła wiecha

Projekt krakowskiej Strefy Rodzica zainspirowany został bajkowym, nocnym światem zwierząt. W strefie sensorycznej stanął przytulny domek, w którym można skryć się przed światem. Ściana została pokryta zabawkami manipulacyjnymi, a instalacje i kaloryfer ukryte zostały za cieniami leśnych zwierząt. Na drzewie zawisł telewizor, a tuż pod nim stanęły miękkie fotele. Aneks kuchenny utrzymany został w kolorach drewna i granatu, a dzięki stołowi i wygodnej kanapie, bardziej przypomina domową kuchnię niż szpitalny korytarz. O domową atmosferę zadbał także gość specjalny: Darek Wardziak, stolarz znany z programów tv, który przygotował własnoręcznie zrobione mebelki do domku dla lalek. W ostatnich pracach aranżacyjnych tradycyjnie pomogli wolontariusze z Budimeksu.

Główne założenia programu Strefa Rodzica realizowanego przez Budimex SA to: zapewnienie chorym dzieciom przebywającym w szpitalu jak najdłuższego kontaktu z rodzicami, zmniejszenie stresu spowodowanego izolacją i brakiem kontaktu z rodzicem, nagłośnienie problemu, jakim jest ograniczony kontakt rodziców z dziećmi na oddziałach pediatrycznych oraz realne skrócenie czasu pobytu dzieci w szpitalach. Honorowymi ambasadorami programu są: aktorka Agnieszka Grochowska oraz Dariusz Wardziak znany jako Darek Stolarz w programach tv.

W ramach programu na oddziałach dziecięcych polskich szpitali wydzielane są specjalne strefy dla rodziców. W zależności od potrzeb i warunków panujących w poszczególnych placówkach może to być zaaranżowanie nieużywanego pomieszczenia lub fragmentu korytarza, wyposażenie szpitala w odpowiednią liczbę składanych łóżek lub urządzeń sanitarnych, czy zorganizowanie miejsca do wypoczynku i zabawy z dziećmi.