W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku otwarto Poradnię Chorób Piersi. W uroczystości, która odbyła się 4 stycznia br. w Centrum Medycyny Inwazyjnej udział wzięli m.in. rektor prof. Marcin Gruchała, prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska, dyrektor naczelny Jakub Kraszewski, dyrektor ds. lecznictwa dr hab. Tomasz Stefaniak, prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii oraz dr Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Poradni.

– To nowatorska placówka, gdyż jest ukierunkowana przede wszystkim na to, by zapobiegać rozwojowi choroby – mówił prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Naszym zdaniem profilaktyka jest najważniejsza, a wczesne wykrycie nowotworu piersi daje szanse na całkowite wyleczenie.

Poradnia Chorób Piersi to miejsce, w którym kobiety mogą sprawdzić bez skierowania czy w ich piersiach nie ma zmian chorobowych. Poradnia jest otwarta w poniedziałki, wtorki i czwartki.

– Poradnia pracuje w godzinach popołudniowych, żeby pacjenci mogli nas odwiedzać nie tracąc efektywności zawodowej – podkreślał Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. – Na razie Poradnia będzie czynna trzy razy w tygodniu, ale jeśli będzie zapotrzebowanie, na pewno wydłużymy czas pracy. Poradnia przeznaczona jest dla pań, które są zdrowe, ale chcą sprawdzić czy w ich piersiach nie ma niepokojących zmian, są genetycznie obciążone rakiem piersi lub wyczuwają w swoim ciele niepokojące zmiany. Z Poradni mogą korzystać też mężczyźni, którzy stanowią około 1% zachorowań na raka piersi.


Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny