W usteckim sanatorium przygotowano miejsce dla 70 pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi, reumatycznymi, ortopedycznymi czy oddechowymi. Wśród zabiegów rehabilitacyjnych będą m.in.: krioterapia, laseroterapia, gimnastyka i masaże. Z myślą o chorych otwarto też ogród botaniczny, z którego można korzystać przez cały rok - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Uroczyste otwarcie sanatorium z udziałem m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka odbyło się 29 sierpnia 2022 r.

W skład Sanatorium Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Ustce wchodzą Zakład Przyrodoleczniczy i 70 łóżek rehabilitacyjnych, sanatoryjnych. Na chorych w budynku B czeka 20 jednoosobowych sal z węzłami sanitarnymi, 9 łóżek jest w budynku D (I piętro), a 29 łóżek w budynkach A i D (II piętro). Do dyspozycji pacjentów powstały też m.in. sale: gimnastyczna, hydroterapii, elektroterapii, laseroterapii oraz kriokomora. Ponadto, są gabinety: masażu, lekarskie i zabiegowe. Koszt inwestycji to ponad 6 mln zł.

Na terenie Zakładu Przyrodoleczniczego powstał również wyjątkowy ogród botaniczny, który ma ok. 300 mkw. powierzchni. Podczas remontu tej części wykonano m.in.: zadaszenie patio, zagospodarowanie zieleni i wyposażenie w miejsca do siedzenia, spacerowania i leżakowania. Dzięki zmianom powstała przestrzeń przeznaczona na rekreację i rehabilitację w otoczeniu przyjaznego mikroklimatu i zieleni. Co ważne, z ogrodu mogą korzystać osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach, a nawet leżące. Obiekt jest czynny przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne. Koszt budowy szacowany jest na ponad 4 mln zł.

Ustka posiada wyjątkowe walory klimatyczne, naturalne surowce lecznicze, a także dobrze wyposażoną bazę leczniczą. W sanatorium można leczyć m.in.: choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne, oddechowe oraz układu nerwowego.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego | Dorota Kulka