W dniach 17-18 marca w Szpitalu św. Anny w Piasecznie odbyło się unikalne w skali kraju szkolenie usuwania kamieni nerkowych nowoczesną małoinwazyjną metodą RIRS (Retrograde IntraRenal Surgery).

Urolodzy pracujący w piaseczyńskiej placówce EMC: Marek Zawadzki i Przemysław Zugaj oraz dr n. med. Ewa Bres-Niewada adiunkt z Kliniki Urologii Akademii Medycznej w Warszawie w ciągu dwóch dni poprowadzili część teoretyczną oraz praktyczną. Podczas szkolenia uczestnicy mogli obserwować cztery zabiegi kruszenia kamieni nerkowych przeprowadzane metodą RIRS.

Jest to metoda polegająca na dotarciu do układu kielichowo-miedniczkowego nerki przez naturalne otwory ciała. Lekarz nie nacina powłok, lecz drogą wstępującą przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód przy pomocy giętkiego ureterorenoskopu dostaje się do nerki, gdzie uwidacznia złogi i kruszy je przy pomocy lasera holmowego.

Nowa metoda tym różni się od stosowanej powszechnie ESWL (kruszenie z zewnątrz ultradźwiękami) czy PCNL (wytworzenie kanału do nerki poprzez nakłucie), że lekarz podczas operacji może dotrzeć niemal do każdego miejsca w nerce i pod kontrolą wzroku przeprowadzić skuteczne, doszczętne kruszenie kamieni. Stosowany podczas operacji laser holmowy jest w stanie skruszyć nawet najtwardsze złogi rozbijając je w drobny pył. Podczas procedury RIRS można usunąć jednoczasowo kamienie z obu nerek. Po zabiegu pacjent nie odczuwa bolesnego pozbywania się kamieni. Jeszcze tego samego dnia może zostać wypisany do domu.

Urolodzy ze Szpitala EMC św. Anny: Marek Zawadzki i Przemysław Zugaj mają największe w Polsce
doświadczenie w tego typu operacjach. Jesienią do zespołu dołączyła również dr Ewa Bres-Niewada.

Piaseczyńscy urolodzy zostali nagrodzeni przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Urologicznego podczas 45 Kongresu Naukowego PTU, gdzie zaprezentowali film przedstawiający wykonywane w piaseczyńskiej placówce zabiegi metodą RIRS.


Źródło: EMC Instytut Medyczny SA