Zgodnie z wynikami najnowszych badań obrazowanie ultrasonograficzne ma ograniczoną wartość diagnostyczną i prognostyczną w leczeniu wnętrostwa, a nadużywanie tego badania u dzieci i młodzieży przyczynia się do znacznego opóźnień leczenia.

„Okazało się, że badanie ultrasonograficzne może opóźnić dostęp do terminowej operacji korekcyjnej i może wprowadzać w błąd zarówno lekarzy kierujących na badanie jak i specjalistów”  podaje, w artykule opublikowanym 10 sierpnia w czasopiśmie Pediatrics, dr med. Niki Kanaroglou z Oddziału Urologii Szpitala dla Chorych Dzieci i Kliniki Chirurgii Uniwersytetu w Toronto, Ontario, Kanada. „Ta ważna, błędna alokacja środków może być skierowana do dzieci w potrzebie: jest to również obszar potencjalnych oszczędności w czasie”.

Wytyczne Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego podkreślają ograniczoną wartość obrazowania ultrasonograficznego we wnętrostwie, wyjaśniają badacze. Aby spojrzeć na wykorzystanie technologii obrazowania, badacze przeanalizowali rekordy z regionalnej administracyjnej bazy danych zdrowia populacji chłopców między 0 a 18 rokiem życia z rozpoznaniem wnętrostwa w Ontario, w latach 2000-2011. Przeanalizowali również  kliniczne dane chłopców z wnętrostwem, skierowanych do Szpitala dla Chorych Dzieci w latach 2007-2011.

Naukowcy zbadali dane administracyjne dotyczące tendencji w częstości, rozmieszczeniu i kosztach ultrasonografii, w celu porównania opóźnienia między diagnozą i ostatecznym postępowaniem pomiędzy grupami, w których wykonano i nie wykonano USG. Dane kliniczne zostały wykorzystane do oceny demograficznych wzorców stosowania ultrasonografii oraz do porównania dokładności diagnostycznej ultrasonografii, w oparciu o ostateczne rozpoznania pooperacyjne.

Badanie ultrasonograficzne potwierdziło prawidłowo wynik badania przedmiotowego jedynie w 54% przypadków, podają autorzy.  Pomimo swojej ograniczonej wartości, ta technika obrazowania była wykorzystana w przypadku 33,5% skierowań z regionu i w  50% skierowań do Kliniki Chirurgii Uniwersytetu w Toronto. Ponadto, okazało się, że leczenie chirurgiczne było odroczone o około 3 miesiące u dzieci poddanych badaniu USG.

 „To nadużywanie przedstawia istotne dodatkowe koszty, już nadwyrężonego uniwersalnego systemu dostępu”, piszą autorzy, dodając, że opóźnienia w terminowym leczeniu korekcyjnym mogą niekorzystnie wpłynąć na jego skuteczność.

„Ustalenia te mają szerokie implikacje dla optymalnego wykorzystania zasobów i dostępu do opieki medyczne, nawet poza kontekstem Kanady” podkreślają autorzy, wzywając do szerszego rozpowszechnienia aktualnych wytycznych klinicznych i wysiłków edukacyjnych skierowanych szczególnie do obecnych i przyszłych lekarzy, kierujących na badania.

„Wieloaspektowe podejście może mieć największe znaczenie” dodają. „Potencjalne pomysły to rozpowszechnienie wytycznych klinicznych w pediatrycznej i radiologicznej literaturze, interdyscyplinarne elektroniczne rozpowszechnienie, obowiązkowe kontynuowanie szkoleń medycznych, kluby telemedycyny, internetowe spotkania „pytania do eksperta”  i ukierunkowane działania w szkołach medycznych”, piszą. „Dzięki różnorodności technologii komunikacyjnych i społecznościowych dostępnych w dzisiejszych czasach, nie ma lepszego momentu, aby zapoczątkować trwałą zmianę w praktyce lekarskiej”.

Pediatrics, opublikowano 10 sierpnia, 2015.

Źródło: medscape.com