W Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie wszczepiono przeciwbólowy neurostymulator rdzeniowy najnowszej generacji.

Jak poinformował Szpital, zespół pod kierownictwem dr Barbary Jagiełło-Bajer wszczepił stymulator 32-letniemu pacjentowi, cierpiącemu od 5 lat z powodu chronicznego bólu, którego przyczyną był uraz odłamkiem podczas ćwiczeń na poligonie. Od tamtego czasu pacjent zgłaszał oporne na leczenie dolegliwości bólowe, drętwienie obu kończyn i silne bóle brzucha.

– Wobec wyczerpania możliwości terapeutycznych podjęliśmy decyzję o implantacji stymulatora rdzenia kręgowego – jedynego takiego na świecie. Innowacyjność tego urządzenia polega na tym, że automatycznie dopasowuje ono poziom impulsów i parametry pracy do pozycji ciała i aktywności pacjenta – tłumaczy dr Barbara Jagiełło-Bajer z Oddziału Neurochirurgii z Pododdziałem Leczenia Bólu Przewlekłego Szpitala św. Łukasza.

Kilka tygodni temu w ramach Oddziału Neurochirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Tarnowie stworzony został Pododdział Leczenia Bólu Przewlekłego, który będzie się specjalizował wyłącznie w tego typu zabiegach.

- Pozwoli to również na wydzielenie odrębnego finansowania wspomnianych procedur, tak aby można zapewnić leczenie stałej liczbie pacjentów oczekujących na zabieg - tłumaczy Dyrektor Szpitala Anna Czech.


Źródło: Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie