Badanie opublikowane w czasopiśmie BMC Women's Health zebrało informacje od prawie 1500 kanadyjskich kobiet na temat ich praktyk i produktów związanych z higieną pochwy oraz na temat częstotliwości występowania u nich problemów intymnych.

Produkty do higieny intymnej pochwy były używane przez 95% kanadyjskich kobiet, ale według badań University of Guelph prawdopodobnie przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Pierwsze badanie ujawniło, że kobiety, które korzystają z tych produktów, trzy razy częściej doświadczają infekcji pochwy.

„Podczas gdy badania wykazały, że irygacja pochwy może mieć negatywny wpływ na zdrowie, niewiele było jednak wiadomo o dziesiątkach innych stosowanych produktach," powiedział O'Doherty.

Do najczęściej stosowanych produktów należą: krem przeciw świądowi, kremy nawilżające i lubrykanty oraz chusteczki do higieny intymnej. Wyniki wiązały określone produkty z określonymi infekcjami.

„W badaniu nie ustalono czy to są produkty powodujące infekcje, czy też kobiety używają tych produktów, aby zaradzić tej infekcji" - powiedział O'Doherty. „Jednak wyniki dostarczają ważnych dowodów na istnienie silnych korelacji, które wymagają dalszych badań."

Na przykład kobiety, które używały żelów do dezynfekcji były osiem razy bardziej narażone na infekcję drożdżową i prawie 20 razy częściej miały infekcję bakteryjną.

Kobiety używające płynów do higieny intymnej dla kobiet były prawie 3,5 razy bardziej narażone na zakażenie bakteryjne i 2,5 razy częściej zgłaszały infekcję dróg moczowych.

Uczestniczki korzystające z chusteczek do higieny intymnej były dwukrotnie bardziej narażone na infekcje dróg moczowych, a osoby używające lubrykantów lub środków nawilżających były 2,5 razy bardziej narażone na infekcję drożdżową.

O'Doherty powiedział, że nowe badania medyczne wiążą problemy zdrowotne z zakłóceniami flory mikrobiologicznej pochwy. „Produkty te mogą zapobiegać wzrostowi zdrowych bakterii potrzebnych do zwalczania infekcji".

Choroby zapalne narządów miednicy, rak szyjki macicy, zmniejszona płodność, ciąże ektopowe i przedwczesne, infekcje bakteryjne i przenoszone drogą płciową drobnoustroje należą do problemów związanych z nieprawidłowym mikrobiomem pochwy." - powiedział.

Produkty do higieny intymnej pochwy to przemysł o wartości 2 miliardów dolarów w Ameryce Północnej. W poprzednim badaniu opublikowanym niedawno naukowcy przyjrzeli się, dlaczego kobiety z Kanady używają tych produktów. Stwierdzili, że kobiety nie są świadome potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z tymi produktami i uważają, że te produkty sprawią, że poczują się czyste i świeże.

Źródło: sciencedaily.com