Sosnowiec po raz kolejny objął pomocą i wsparciem finansowym mieszkańców miasta borykających się z problemem niepłodności. W ramach realizacji programu polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowiec w latach 2017-2020” w 2019 roku 32 pary skorzystały z możliwości zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

- W czterech klinikach pary z udokumentowaną pełną diagnostyką przyczyn niepłodności, uniemożliwiającą naturalną koncepcję bądź po roku bezskutecznego leczenia zachowawczego lub chirurgicznego otrzymały kompleksową pomoc medyczną – mówi Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. funduszy zewnętrznych oraz polityki społecznej.

Każda z par objęta programem uzyskała dofinansowanie do 5 tysięcy złotych. W wyniku przeprowadzonych procedur zapłodnienia pozaustrojowego 7 kobiet zaszło w ciąże, w tym dwie ciąże są mnogie. Do programu zgłosiło się 37 par, z tego do procedury zapłodnienia pozaustrojowego przystąpiły 32 pary.

>>>ZOBACZ TEŻ: Wystaw e-receptę w 18 sekund

Pięć par zrezygnowało z udziału w programie, jedna para zaszła w ciążę drogą naturalną i jej miejsce zajęła para z listy rezerwowej. Cztery pary zrezygnowały z powodów osobistych w trakcie realizacji programu, kiedy na zaproszenie kolejnych par było już zbyt późno, aby rozpocząć procedurę in vitro. Miasto w 2019 roku wydatkowała na ten cel 150 052 złotych.

W programie uczestniczyły pary spełniające poniższe kryteria:

  • Wiek kobiety mieścił się w przedziale 23-40 lat wg rocznika urodzenia;
  • Zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez Realizatora Programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii;
  • Pozostawały w związku małżeńskim lub partnerskim;
  • W dniu kwalifikacji co najmniej jedna z osób pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim od roku zamieszkiwała na terenie Sosnowca;
  • Miały udokumentowane potwierdzenie przeprowadzenia pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności, udokumentowane potwierdzenie trwałego uszkodzenia uniemożliwiającego naturalną koncepcję lub też były po roku bezskutecznego leczenia zachowawczego lub chirurgicznego.

>>>ZOBACZ TEŻ: Centrum Onkologii sprawdza skuteczność molekularnych testów na HPV

Realizatorami programu były cztery podmioty:

  1. Medi Partner Sp. z o.o. ul. Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa,
  2. Centrum Bocian Sp. z o.o. Sp. k. ul. Akademicka 26, 15-267 Białystok,
  3. Gyncentrum Sp. z o.o. ul. Żelazna 1, 40-851 Katowice,
  4. Centrum Medycyny Rozrodu Artvimed Artvimed Chrobry Sp. z o.o. Sp. k. ul. Legendy 3, 30-147 Kraków.

W tej chwili trwa konkurs na wyłonienie podmiotów, które będą realizowały program w 2020 roku. Łącznie w latach 2016-2020 realizacja programu będzie kosztowała ok. 800 tys. zł. Do tej pory z pomocą sosnowieckiego programu in-vitro na świat przyszło 14 dzieci.

Źródło: Urząd Miejski w Sosnowcu