Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt założeń do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej.

Zdaniem resortu zdrowia, przygotowanie i wprowadzenie ustawy o POZ pozwoli na zdefiniowanie roli i miejsca POZ w systemie ochrony zdrowia oraz umożliwi poprawę jej organizacji i funkcjonowania. Ustawa wzmocni tę część systemu i co ważne, stworzy warunki do zwiększenia efektywności POZ. 


Projekt zakłada sukcesywny, coroczny, wzrost wydatków na POZ tak aby w perspektywie 10 lat osiągnęły 20% wydatków NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej (wzrost o 50%).

Ministerstwo wskazuje, iż istotna będzie poprawa koordynacji opieki i pracy zespołowej w zakresie odrębnych kompetencji lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ, w tym również w przypadkach faktycznego oddzielenia strukturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy organizacji zarządzania opieką nad pacjentem.

Zdaniem resortu, elementami warunkującymi skuteczność i efektywność opieki nad pacjentami będzie codzienna i osobista współpraca, oparta na partnerskich relacjach, sprawnym przepływie informacji, uzupełniających się kompetencjach oraz wzajemnym wsparciu. Zapewniona będzie możliwość tworzenia wspólnej listy pacjentów, jak i list odrębnych, przy powiązaniu funkcjonalnym lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ. . Wspólna lista pacjentów pozwoli na zarówno łączne, jak i oddzielne zawieranie umów na świadczenia POZ.

Zgodnie z proponowanymi założeniami, podstawą finansowania POZ będzie nadal stawka kapitacyjna. Obok stawki kapitacyjnej pojawi się komponent motywacyjny za osiągnięcie kryteriów jakości opieki, dodatek za opiekę nad pacjentami przewlekle chorymi oraz dodatki za wyniki leczenia pacjentów z niektórymi chorobami przewlekłymi.

Ponadto pojawi się część budżetu powierzonego na dwa podstawowe zadania realizowane przez POZ: badania diagnostyczne i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. W obu przypadkach będą to środki wypłacane za zrealizowane badania i wizyty u lekarzy specjalistów, które nie będą mogły być wykorzystane na inny cel. Planowane jest poprzedzenie proponowanego sposobu finansowania rocznym programem pilotażowym.

Projekt przewiduję również m.in. zmianę systemu kształcenia w dziedzinie medycyny rodzinnej. Resort zapowiada opracowanie programów kształcenia umożliwiających dostęp do szkoleń dla praktykujących lekarzy, wykorzystujących nowoczesne techniki edukacyjne i komunikacyjne, w tym kształcenie na odległość.

Szczegółowe założenia projektu są dostępne na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji [plik PDF].