„Rękawica” to urządzenie ułatwiające osobom po przebytym udarze chwytanie przedmiotów codziennego użytku, a tym samym przywracające im – przynajmniej częściową – samodzielność. Urządzenie zaprojektował fizjoterapeuta z Tarnowa.

„Rękawica” to jeden z wynalazków, który dzięki zgłoszeniu do Małopolskiego Inkubatora Innowacji Społecznych (MIIS), ma szansę wejść do powszechnego użytku i ułatwić codzienne życie osób niesamodzielnych i ich opiekunów.

Projekt „Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych” jest realizowanemu przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie, czyli instytucję Województwa Małopolskiego.

Małopolski Inkubator Innowacji Społecznych to inicjatywa, dzięki której można na szerszą skalę przetestować i wypromować projekty, które swój początek miały np. w garażu czy przydomowym warsztacie. Właśnie taki był początek „rękawicy”, czyli urządzenia wymyślonego i zaprojektowanego przez pana Marka z Tarnowa - fizjoterapeutę, dla którego praca to wyzwanie i pasja.

Jego rękawica ułatwia osobom po przebytym udarze samodzielne sięganie i chwytanie przedmiotów podstawowego użytku. Dzięki wypiekanym w domowym piekarniku prototypowym częściom urządzenia być może wiele osób z przykurczem będzie mogło samodzielnie sięgnąć po kawę czy ciastka, zjeść posiłek bez potrzeby karmienia przez opiekuna i wziąć dowolny przedmiot leżący w zasięgu ręki.


Źródło: ROPS w Krakowie | Biuro Prasowe UMWM Zdjęcie: archiwum ROPS w Krakowie