Naukowcy z Northwestern University stworzyli protezy jajników za pomocą drukarki 3D. Po wszczepieniu ich myszom, zwierzęta urodziły młode. Wyniki ich pracy zaprezentowano 2 kwietnia, na dorocznym spotkaniu Endo 2016 w Bostonie. Badacze nie ukrywają, że w przyszłości chcieliby wykorzystać tę technologie u kobiet.

Naukowcy wykorzystali drukarkę 3D do wytworzenia żelatynowego rusztowania, na którym rozsiali pęcherzyki jajnikowe wraz z oocytami i komórkami towarzyszącymi. Konstrukcja pozwalała na rozwój naczyń krwionośnych, działanie oocytów i owulację.

Aby przetestować implant, badacze usunęli myszom jajniki i wszczepili otworzone protezy. U zwierząt doszło do przywrócenia naturalnego cyklu hormonalnego i owulacji. Gryzonie urodziły młode.

Naukowcy chcą opracować podobne implanty dla kobiet. - Mamy nadzieję, że pewnego dnia uda się przywracać płodność i funkcje hormonalne kobietom, które cierpią z powodu skutków ubocznych terapii nowotworów lub które urodziły się z zaburzonymi funkcjami jajników - powiedziała dr Monica M. Laronda, główna autorka badań.


Źródło: eurekalert.org