Wybitny kardiochirurg, b. minister zdrowia i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala został w sobotę wyróżniony Diamentowym Laurem Umiejętności i Kompetencji.

Laury przyznają od 27 lat środowiska gospodarcze Śląska i Opolszczyzny, honorując osoby i instytucje kształtujące rzeczywistość i wpływające na lepszą przyszłość.

Profesor Zembala, który w ubiegłym roku przeszedł poważny udar i walczy o powrót do zdrowia i pełnej sprawności, został przez uczestników uroczystości w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu nagrodzony owacją na stojąco. W przemówieniu nawiązał do śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oceniając, że przeżywamy w ostatnich dniach narodowe katharsis.

"Przychodzi nam jednak na pomoc Dekalog - uniwersalne przesłanie na wszystkie czasy. Ten Dekalog mówi: zło dobrem zwyciężaj. Państwo laureaci - perły ziemi śląskiej – jesteście dobrymi samarytaninami, nosicielami dobroci i dobra" - powiedział.

Kryształowymi, platynowymi i złotymi laurami wyróżniono w sobotę w Zabrzu ponad 80 osób. "To święto sukcesów ludzi Śląska, Zagłębia, także śląskiej medycyny" – dodał prof. Zembala, który otrzymał najcenniejszy, diamentowy laur.

Krótką laudację wygłosił na jego cześć b. wicepremier, przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej i członek kapituły laurów Janusz Steinhoff: "Znając przysłowiową legendarną skromność pewnie powie: nie mówcie o mnie, mówmy o Śląsku, o Polsce, o polskiej medycynie. Panie profesorze, mówiąc o panu, mówimy o Śląsku, o Polsce i o polskiej medycynie" – powiedział.

Prof. Zembala jest – co zawsze podkreśla - wychowankiem prof. Zbigniewa Religi, towarzyszył mu m.in. podczas pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca, przeprowadzonego w Zabrzu w 1985 r. Sam rozwijał później w Zabrzu program transplantacji serca i płuc, przeprowadził pierwszą w Polsce transplantację serca u dziecka, pierwszą transplantację pojedynczego płuca, jako pierwszy w Polsce przeszczepił też choremu jednocześnie płuca i serce.

Wśród osób, wyróżnionych w tym roku Kryształowymi Laurami z Diamentem znaleźli się dwaj inni wybitni lekarze, również – jak prof. Zembala - związani ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym – kardiolog prof. Lech Poloński i kardiochirurg prof. Stanisław Woś oraz nefrolog prof. Andrzej Więcek.

Kryształowe Laury Umiejętności i Kompetencji otrzymali natomiast: wiceprezes Business Centre Club Eugeniusz Budniok, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. Antoni Cygan, dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego prof. Krystyna Doktorowicz, prezes firmy Fakro Ryszard Florek, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Przemysław Jałowiecki, rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej prof. Jarosław Janicki, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz, prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1990-1996 i prawnik prof. Maksymilian Pazdan oraz prezes Tauron Dystrybucja Robert Zasina.

W poprzednich latach Diamentowymi Laurami uhonorowani zostali m.in. papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kard. Stanisław Dziwisz, abp Wiktor Skworc, Jan Nowak-Jeziorański, profesorowie: Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski, Leszek Balcerowicz, a także wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.

Laury są przyznawane od 1992 roku; wtedy działacze samorządu gospodarczego, skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, wystąpili z inicjatywą nagradzania ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej. Nagrody przyznawane są w regionach tworzących przed reformą administracyjną woj. śląskie, opolskie, częstochowskie i bielskie.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Anna Gumułka