20 maja prorektor UJ CM prof. Tomasz Grodzicki i prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa Jan Pamuła, w obecności prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Via Medicorum – szlaku historyczno-kulturowego promującego osiągnięcia krakowskiej medycyny akademickiej oraz jej rolę w dziejach światowej medycyny.
Pierwszy na świecie zabieg resekcji żołądka, badania, które udowodniły, że upuszczanie krwi nie pomaga pacjentowi tylko mu szkodzi, tomografia rentgenowska, rewolucyjna metoda wykrywania śladów krwi czy odkrycie bakterii odpowiedzialnej za schorzenia żołądka… Lekarze pracujący w klinikach na Wesołej dokonywali niezwykłych, przełomowych odkryć, które weszły do kanonu zarówno polskiej, jak i światowej medycyny. Przeprowadzka Szpitala Uniwersyteckiego do nowej siedziby prowadzi do zmiany funkcji tej części Krakowa. Pamięć o wielkich odkryciach, ratowaniu życia i zdrowia ludzi, ale też udziale polskich lekarzy w wielkiej historii, jak i codziennych losach mieszkańców Krakowa, ma pomóc zachować tworzony wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum oraz Agencję Rozwoju Miasta Krakowa szlak kulturowy.
Na razie będzie on obejmował obiekty położone wzdłuż ulicy Kopernika. Przy wybranych gmachach dawnych klinik szpitalnych i zakładów teoretycznych zostaną rozmieszczone tabliczki w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), informujące o historii budynku. Oprócz nazwy, daty wzniesienia gmachu i nazwiska projektanta, znalazłby się tam krótka informacja o odkryciu lub osiągnięciu na polu nauk medycznych, które miało miejsce w tym budynku, a także wybrane historyczne zdjęcie. Ponadto, na tablicy znajdować się będzie albo kod QR, albo link, który przeniesie użytkownika do strony zawierającej szczegółowe treści oraz materiał ilustracyjny dotyczący obiektu czy wielkich odkryć z nim związanych.
Na trasie Via Medicorum mają się znaleźć:
- zespół budynków przy ul. Kopernika 7 (dawny budynek kliniki lekarskiej)
- Theatrum Anatomicum (ul. Kopernika 12)
- dawny budynek Kliniki Chorób Wewnętrznych (ul. Kopernika 15)
- „nowy” budynek szpitala św. Łazarza (ul. Kopernika 17)
- „stary” budynek szpitala św. Łazarza (klasztor, ul. Kopernika 19)
- budynek Białej Chirurgii (ul. Kopernika 40)
- budynek Czerwonej Chirurgii (ul. Kopernika 21)
- budynek Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa (dawniej Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Opiekunek Zdrowia, ul. Kopernika 25)
- budynek Collegium Śniadeckiego (ul. Kopernika 27)
- budynek dawnej Kliniki Neurologii i Psychiatrii (ul. Botaniczna 3)
Komentarze
[ z 0]