Świetlikowo to pierwszy w Polsce tego typu portal dla dzieci oraz ich rodziców, którego głównym celem jest wspieranie w walce z dysfunkcjami i chorobami narządu wzroku. Portal ma być swoistym drogowskazem dla osób, które na co dzień muszą zmagać się z problemami wzrokowymi u najmłodszych, poszukują specjalistycznych porad i rozwiązań w zakresie rehabilitacji oraz możliwości leczenia.

Świetlikowo składa się z dwóch głównych obszarów – ogólnodostępnego (zawierającej aktualności, wiadomości branżowe oraz informacje o działaniu portalu) oraz obszaru użytkownika – dostępny po zalogowaniu. Rejestracja pozwala na dostosowanie gier do potrzeb i możliwości poszczególnych użytkowników oraz daje szansę stałego śledzenia postępów dziecka.

Aplikacje w portalu automatycznie dostosowują się do potrzeb użytkowników, by skupić się najlepiej na ich potrzebach. Aby było to możliwe rodzice/opiekunowie wypełniają ankietę, a dziecko gra w specjalną grę, pozwalającą na określenie potrzeby dostosowania gier pod kątem wielkości, kontrastu, konturu i tła. Takie podejście pozwala systemowi Świetlikowa na automatyczne dostosowanie gier do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Na portalu znajduje się ponad 900 edukacyjnych gier poprawiających m.in. koordynację wzrokowo-ruchową. Dzięki możliwości zmiany m.in. wielkości czcionki czy kontrastu mogą z niego korzystać także słabowidzący.

Wszystkie gry dostępne w Świetlikowie zostały przygotowane i przetestowane przez aktywnych zawodowo terapeutów oraz szeroką grupę dzieci.

Partnerem projektu zostało Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach jako wiodący ośrodek okulistyki dziecięcej w Polsce.


Więcej: swietlikowo.edu.pl