Nowe badania opublikowane w European Journal of Neuroscience może zwiastować możliwości, które pomogą lekarzom zidentyfikować podgrupę osób z zaburzeniami spektrum autyzmu (ASD). Test, który polega na pomiarze szybkich ruchów oczu może wskazywać na deficyt w obszarze mózgu, który odgrywa ważną rolę w rozwoju emocjonalnym i społecznym.

„Odkrycia te opierają się na rosnącym obszarze badań, które wskazują, że ruch oczu może służyć jako wgląd w część mózgu, która odgrywa rolę w wielu zaburzeniach neurologicznych i rozwojowych, takich jak autyzm" - powiedział John Foxe, Ph. D., dyrektor Rochester Medical Center Del Monte Neuroscience Institute w Del Monte i współautor badania.

ASD charakteryzuje się szerokim spektrum objawów, które mogą różnić się nasileniem w zależności od osoby. Ta nieprzewidywalność nie tylko stanowi wyzwanie dla diagnostyki, ale także dla najlepszego sposobu opracowania przebiegu leczenia. Identyfikacja konkretnego fenotypowego zaburzenia jest więc zasadniczo pierwszym krokiem w celu zapewnienia skutecznej opieki.

Ruchy gałek ocznych i mechanizmy, za pomocą których mózg kontroluje i przetwarza to, na co zdecydowaliśmy się patrzeć, był od dziesięcioleci głównym tematem badań neurologów. Szybkie, mimowolne ruchy gałek ocznych, które wykonujemy, kiedy przenosimy naszą uwagę z jednego obiektu na drugi, zwanego sakkadami, są niezbędne do nawigacji, zrozumienia i interakcji ze światem wokół nas. U zdrowych osób są one szybkie, precyzyjne i dokładne, przekierowując linię wzroku z jednego punktu zainteresowania do drugiego.

Potencjalne znaczenie ruchów gałek ocznych u osób z autyzmem jest obszar mózgu, który kontroluje te działania, czyli gęsto upakowana struktura neuronów znaną jako móżdżek. Tradycyjnie, uważany za odgrywający rolę w kontroli motorycznej, móżdżek postrzegany jest teraz jako istotny dla emocji i poznania poprzez jego połączenia z resztą mózgu. Coraz częściej pojawiają się dowody na to, że struktura móżdżku zmienia się w osób z ASD.

W serii eksperymentów autorzy bieżącego badania śledzili ruchy oczu osób z ASD. Uczestnicy zostali poproszeni o śledzenie wizualnego celu, który pojawił się w różnych miejscach na ekranie. Eksperyment został zaprojektowany w taki sposób, który często spowodował skupienie się uczestnika na „przekroczeniu" zamierzonego celu. U zdrowych osób mózg poprawnie dostosowuje ruchy oczu, gdy zadanie jest powtarzane. Jednak ruchy oczu osób z ASD nadal traciły cel, co sugeruje, że dochodzi do zaburzeń koordynacji w móżdżku, który odpowiedzialny jest za ruch w oku.

Niezdolność mózgu do odpowiedniego dostosowania ruchów oczu może być nie tylko oznaką dysfunkcji móżdżku, ale może również pomóc wyjaśnić deficyt komunikacji i utraty interakcji społecznej, z którą boryka się wiele osób z ASD.

„Odkrycie to sugeruje, że ocena zdolności ludzi do adaptacji amplitud sakkad, jest jednym ze sposobów określenia, czy ta funkcja móżdżku ulega zmianie w ASD", powiedział Edward Freedman, Ph.D., profesor nadzwyczajny w URMC Department of Neuroscience i współautor badania.

„Jeśli te deficyty okażą się konsekwentne w podgrupie dzieci z ASD, stwarza to możliwości, że działania dostosowawcze do sakkad mogą mieć użyteczność jako metoda umożliwiająca wczesne wykrycie tego zaburzenia ".

Źródło: sciencedaily.com