Polacy ze start-upu Harimata tworzą aplikację na tablet, dzięki której w zaledwie 15 minut będzie można określić, czy dziecko choruje na autyzm.
Badanie w formie gry polega na obserwacji motoryki dziecka i kompleksowej analizie danych. Wykrywalność autyzmu u dzieci systematycznie rośnie. Obecnie szacuje się, że 1 na 68 dzieci ma zaburzenia ze spektrum autyzmu. Nowoczesne narzędzia na smartfony i tablety dają szansę na wczesne wykrywanie objawów tego typu zaburzeń.
– Badanie polega na mierzeniu motoryki ruchów dziecka, jego interakcji z tabletem. Są tam pewne wzorce, które są w stanie pokazać różnice, odróżnić dziecko zdrowe od dziecka chorego na autyzm. Tablet wyposażony jest w czujniki – żyroskop, akcelerometr – mierzące to, jak szybko dziecko porusza palcem po ekranie. Zbierając wszystkie informacje w całość, na podstawie przebiegów czasowych wykrywamy autyzm – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Sławomir Salamon z firmy Harimata, która zaprojektowała test diagnostyczny dla dzieci z autyzmem.
Test diagnostyczny PlayCare to narzędzie w przyjaznej dla dziecka formie – w postaci gry, które wspiera wczesne wykrywanie u dzieci oznak zaburzeń rozwoju ze spektrum autyzmu. To zestaw gier edukacyjnych na tablet przeznaczony dla dzieci od 2 do 6 lat. Jak przekonuje producent, badanie trwa 15 minut, a skuteczność wykrywania oznak autyzmu sięga 90 proc.
Aktualnie narzędzie PlayCare jest w trakcie badań klinicznych prowadzonych przez konsorcjum, w skład którego wchodzą Uniwersytet Gothenburg w Szwecji, Uniwersytet Strathclyde, Uniwersytet Glasgow i Uniwersytet Aberdeen w Wielkiej Brytanii. Badania przeprowadzane są na grupie 760 dzieci.
– Jesteśmy w trzeciej fazie badań klinicznych. Produkt jest skierowany do profesjonalistów pracujących z dziećmi. Szeroko rozumianej grupy profesjonalistów, nie tylko do psychologów, którzy wykonują bezpośrednie badania z dziećmi. Na tablecie możemy przeprowadzić badanie w 15 minut, a w pół godziny możemy przeszkolić kogoś, kto badanie zrealizuje i poprawnie odczyta wyniki – przekonuje ekspert.
Urządzenia monitorujące stan organizmu są od lat używane przez miłośników sportu i rekreacji. Gadżety takie coraz powszechniej wchodzą też na rynek medyczny. Dzięki nowoczesnym technologiom wyprodukowano pigułkę, która przesyła informacje, gdy zostanie zażyta, jak i zatyczkę do ucha monitorującą pracę mózgu, serca i płuc.
– Urządzenia mobilne, głównie smartfony, ze względu na to, że są wyposażone w całą masę różnych czujników, dają bardzo duży potencjał związany z monitorowaniem stanu zdrowia właściciela telefonu. Czujniki w urządzeniach mobilnych pozwalają nam myśleć o zdrowiu człowieka w szerszym kontekście, nie tylko w kontekście jego zdrowia fizycznego, lecz także o jego zdrowiu psychicznym, o jego zaburzeniach neurologicznych, o monitorowaniu stanu psychicznego – twierdzi Sławomir Salamon.
Komentarze
[ z 3]
Gdyby działanie aplikacji zostało potwierdzone rozwiązanie to stałoby się kamieniem milowym w terapii dzieci z autyzmem. Im szybciej nastąpi rozpoznanie tym lepiej. Autyzm może manifestować się już u niemowląt. Początkowo rodzice nie dostrzegają nic niepokojącego, gdyż wygląd ich pociech nie wskazuje na zaburzenia rozwoju. Wydaje się, że dziecko jest po prostu grzeczne. Stopniowo jednak rodzice zaczynają się niepokoić, kiedy dziecko przykładowo nie zwraca uwagi na wchodzące do pokoju osoby, nie reaguje płaczem na wychodzące. Może się też pojawić zupełnie inny scenariusz, w którym rozwój dziecka do około 2 roku życia przebiega prawidłowo, nie budzi niepokoju rodziców. Następuje rozwój mowy, dziecko potrafi posługiwać się kilkoma, czy kilkudziesięcioma słowami i nagle pojawia się cofnięcie w rozwoju dziecka we wszystkich sferach poza ruchową, bo dzieci te wykazują poprawną sprawność fizyczną. Każde dziecko jest inne i autyzm objawia się inaczej. Aplikacja pozwoli rozwiać wątpliwości.
Czasami rodzice popadają w przesadę. Gdy tylko dziecko jest spokojniejsze, nie krzyczy, nie płacze tak często jak inne dzieci, doszukuje się w nim nieprawidłowości w rozwoju. W obliczu niejednoznacznych objawów aplikacja jest doskonałym rozwiązaniem. Rodzic niepokoi się, ale nie zawsze uda się do lekarza, ponieważ nie jest pewny swoich obserwacji. Dzięki aplikacji będzie mógł szybko rozwiać swoje wątpliwości. Dziecko autystyczne potrzebuje wiele wsparcia i odpowiedniego podejścia, aby móc rozwijać się jak najlepiej. Problemów jest wiele. Nie interesuje się ono światem zewnętrznym i nie bada go. Pozostaje w swoim własnym, wewnętrznym świecie. Co jest przyczyną autyzmu, wciąż nie wiadomo. Różni specjaliści mają swoje odmienne zdanie co do jego przyczyn ( fizjologiczne, neurologiczne, psychogenne, uraz okołoporodowy, odrzucenie przez matkę, uszkodzenie mózgu). Symptomy występują już w pierwszych miesiącach życia. Dziecko nie zachowuje się tak, jak jego rówieśnicy. Nie jest głuche, bo reaguje na dźwięk. Jego reakcja na bodźce jest zmienna. Zapach kwiatu może wywołać atak furii, lub wycofanie się do swojego wewnętrznego świata. Innymi objawami są: unikanie bycia dotykanym, brak mowy komunikatywnej, powtarzające się zachowania, wybuchy gniewu, wrażliwość na głośne czy nieznane odgłosy, brak emocjonalnego kontaktu z ludźmi.
W dzisiejszych czasach nowe technologie znajdują coraz więcej zastosowań. Bardzo ważne jest to, że okazują się również przydatne w wielu gałęziach medycyny. Jak wiemy autyzm, szczególnie w pierwszych latach życia jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania. Zdarza się przecież, że nie jest on zdiagnozowany nawet przez kilka lat. Jak podają dane w artykule skuteczność prawidłowej diagnozy wynosi blisko 90 procent. To rewelacyjny w wynik w porównaniu do czasu trwania badania, które w żaden sposób nie jest dla dziecka nieprzyjemne ani nudne. Ostatnio przeprowadzone badania wykazały, że w diagnostyce autyzmu w dużym stopniu pomijane są dziewczynki. Dotychczas uważano, że autyzm czterokrotnie częściej występował u chłopców. Dane te mogą wynikać właśnie z tych przeoczeń. Jeżeli u dziewczynki i chłopczyka wykazano zbliżony poziom autyzmu na podstawie licznych testów, to tylko jego kwalifikowano do tej jednostki chorobowej. Jak się okazało dziewczynki dużo lepiej kamuflują swoje wszelkie niedoskonałości. Badania diagnostyczne pod kątem autyzmu powinny być przeprowadzane coraz częściej, ponieważ problem autyzmu wyraźnie narasta. Często zdarza się jednak, że badania diagnostyczne nie przynoszą od razu oczekiwanych rezultatów. Moim zdaniem bardzo dużą rolę w rozpoznawaniu autyzmu wśród najmłodszych imogą odgrywać nauczyciele, które spędzają z dzieckiem bardzo dużą ilość czasu i mają porównanie do tego jak zachowuje się dziecko na tle innych rówieśników. w Polsce osób tych może być co najmniej 30 000, a nawet dużo więcej. Ta nieznana dokładna liczba chorych osób związana jest m.in. z tym, że nie są przeprowadzane różnego rodzaju badania na dużą skalę i spora część dzieci nie jest jeszcze zdiagnozowana. Wydaje mi się, że wczesne wykrycie autyzmu jest bardzo istotne dla najmłodszych pacjentów. Wraz z upływem czasu, rzeczywistość zmienia się chyba na gorsze jeżeli chodzi o tolerancję. W młodym wieku jest szansa, że dziecko będzie jeszcze wolne od nieprzyjemnych komentarzy ze strony rówieśników. Jednak im dzieci mają więcej lat tym częściej starają się szukać powodów do naśmiewania się z innych osób. To bardzo przykre, ponieważ dzieci z autyzmem w takich momentach są bardzo w trudnej sytuacji. Dla ich prawidłowej terapii niezmiernie ważne jest zaakceptowanie i unikanie jakichkolwiek stresów. Jeżeli aplikacja pozwoli na wykrycie autyzmu w młodym wieku to jest duża szansa, że objawy tej choroby w przyszłości będą mniej widoczne, co pozwoli takiej osobie na normalniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Wielkie brawa dla twórców aplikacji, która odmieni życie wielu dzieciom. Miejmy nadzieję, że jak najszybciej będzie ona dostępna!