Ponad 3 tys. litrów krwi udało się zebrać dzięki ogólnopolskiej akcji "SpoKREWnieni służbą" zorganizowanej przez służby mundurowe.

Przez cały marzec policjanci, strażacy, strażnicy graniczni oraz funkcjonariusze BOR, w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, oddawali krew chorym i ofiarom wypadków. - Akcja „SpoKREWnieni służbą” dowiodła, że poświęcenie funkcjonariuszy nie jest pustym hasłem. Przez miesiąc udowodniliśmy, że etos służby jest realny. Oddawanie krwi to przekazywanie daru życia. Nikt nie spodziewał się takiego efektu. 3022 litry krwi: tyle aktualnie mamy na naszym „liczniku” - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak na podsumowaniu zbiórki w Kolnie. Minister zaznaczył, że w akcję, poza funkcjonariuszami, włączyło się wiele osób cywilnych.

Minister zapowiedział również, że akcja „SpoKREWnieni służbą” będzie kontynuowana w przyszłym roku. – Chciałbym również ustanowić okolicznościowy medal dla osób, które biorą udział w naszej akcji – podkreślił.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński powiedział, że wszystkie służby „spisały się na medal”. – Krew przelewana przez Żołnierzy Wyklętych była darem wolności. Nasza wolność jest z ich ofiary. Natomiast krew oddawana przez funkcjonariuszy dla potrzebujących jest teraz darem życia. Jesteśmy wszyscy spokrewnieni w służbie Polsce i obywatelom – podsumował wiceminister.

Ogólnopolska zbiórka krwi „SpoKREWnieni służbą” odbywała się pod patronatem szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka na terenie całej Polski. Krew można było oddawać podczas akcji w każdym województwie przez cały marzec. Akcja miała charakter otwarty i mógł w niej wziąć udział każdy.


Źródło: MSWiA