Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku zaapelowało na Facebooku o zabezpieczenie krwi w związku z atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Od rana gdańszczanie licznie odpowiadają na ten apel.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku (RCKiK) zaapelowało na Facebooku o oddawanie krwi dla prezydenta Pawła Adamowicza.

"Drodzy Dawcy, w związku z atakiem na Prezydenta Miasta Gdańska i koniecznością zabezpieczenia krwi bardzo prosimy o oddawanie tego cennego leku zwłaszcza przez osoby z grupą krwi 0RhD- (minus)" - napisano na facebookowym profilu Centrum.

Z danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku wynika, że do oddania krwi w poniedziałek zarejestrowało się ponad 300 osób.

Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem na scenie WOŚP podczas wieczornego "Światełka do Nieba" w Gdańsku. Na miejscu był reanimowany, potem został przewieziony do szpitala, gdzie był operowany.

- Przetoczyliśmy 41 jednostek krwi. Urazy były bardzo ciężkie: poważna rana serca, przepony. O wszystkim zadecydują najbliższe godziny - mówił doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor do spraw lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Niestety w poniedziałek (14 stycznia) przed godziną 15 poinformowano, że Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu na skutek odniesionych obrażeń.