21 listopada zespół kardiochirurgów z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Instytutu Kardiologii przeprowadził pierwsze wszczepienie całkowicie sztucznego serca. Operacja została przeprowadzona u 58-letniego pacjenta, u którego przed kilkoma tygodniami zdiagnozowano guz prawej komory serca.

Jak poinformował Instytut Kardiologii, wszczepienie sztucznego serca było jedynym rozwiązaniem dla pacjenta. W przeprowadzonych badaniach nie wykryto przerzutów do innych części ciała, dlatego zdecydowano się przeprowadzić zabieg ratujący życie. Serce pacjenta zastąpiono urządzeniem składającym się z dwóch komór oraz czterech mechanicznych zastawek.

Całkowicie sztuczne serce (ang. total artificial heart, TAH) podłączone jest do zewnętrznego sterownika, który generuje i monitoruje przepływ krwi. Obecnie pacjent czuje się dobrze. Przebywa na oddziale intensywnej opieki pooperacyjnej.

Instytut Kardiologii dołączył do wąskiego i prestiżowego grona ośrodków wszczepiających to urządzenie. Zespół lekarzy przygotowywał się do tego nowatorskiego zabiegu na szkoleniu w Niemczech pod okiem doświadczonych specjalistów.


Źródło: Instytut Kardiologii