Obecnie procedowanych jest wiele reform systemowych w ochronie zdrowia, m.in. ustawa o sieci szpitali, ratunkowym dostępie do technologii medycznych, czy POZ. Z punktu widzenia pacjentów jednak jedną z kluczowych zmian systemowych jest duża reforma ustawy refundacyjnej - informuje Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.

Zdaniem pacjentów, nowela ta ma szansę realnie poprawić dostęp do terapii oraz przyczynić się do poprawy jakości życia chorych w Polsce. Obecne przepisy, dotyczące m.in. wprowadzania programów lekowych nie gwarantują prowadzenia terapii zgodnie ze standardami.

Klinicyści i konsultanci wielokrotnie apelowali o zmiany w wielu istniejących programach, które są zarówno nieefektywne kosztowo i nieskuteczne medycznie. Grono pacjentów po przeleczeniu standardowymi schematami chemioterapii, po progresji choroby jest pozbawionych dalszego leczenia. Dzieje się tak przykładowo w terapii nowotworu jelita grubego.

„Niestety większość zmian w programach jest blokowanych przez firmy, które w obecnym porządku prawnym mają prawo nie zgodzić się na poszerzenie schematu programu lekowego o kolejną terapię – poszerzenie schematu leczenia z wykorzystaniem danej substancji czynnej. Największymi poszkodowanymi są oczywiście pacjenci - pozbawieni możliwości terapeutycznych w kolejnych liniach leczenia. Taka sytuacja prawna nie powinna mieć miejsca. Jeżeli wszyscy zgadzamy się, że najważniejsze jest dobro pacjenta, powinniśmy te słowa podeprzeć konkretami - odpowiednimi regulacjami prawnymi” - czytamy w opublikowanym apelu.

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych apeluje do resortu zdrowia oraz podmiotów odpowiedzialnych za dostarczenie produktów leczniczych i negocjacje z ministerstwem o podjęcie wszelkich starań w celu zapewnienia dostępu pacjentów do kompleksowego leczenia i umożliwienie włączenia nowych terapii do programów lekowych oraz przyspieszenie prac nad wprowadzeniem nowelizacji ustawy refundacyjnej.

„Zapis, który blokuje poszerzenie programu lekowego o nowe terapie bez zgody twórcy programu opóźnia dostęp pacjentów do terapii i jest nieuzasadniony merytorycznie, przemawiają za nim tylko interesy biznesowe firm. Mamy nadzieję, że etyka działania oraz dobro pacjenta okaże się najważniejsze i pozwoli na poprawę jakości życia polskich pacjentów” - kończą pacjenci.


Źródło: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych