„Dbanie o zdrowie to nie tylko witaminy! Cytologia 25-59 lat", „Badaj piersi, zobacz jakie to łatwe! Mammografia 50-69 lat” – naklejki o takiej treści można znaleźć na owocach w sklepach w Białymstoku. W ten sposób Podlaski NFZ zachęca kobiety do wykonywania regularnych badań profilaktycznych, które pomagają we wczesnym wykryciu nowotworów.

Od piątku (21 października) przez cały tydzień specjalne naklejki przypominające o profilaktycznych badaniach mammograficznych i cytologicznych można znaleźć na owocach sprzedawanych w sklepach jednej z lokalnych sieci. Dlaczego owoce? Ponieważ sprawdzanie ich świeżości poprzez dotyk ma kojarzyć się z samobadaniem piersi.

W briefingu inaugurującym akcję wzięli udział przedstawiciele NFZ, sieci Społem oraz specjaliści z zakresu profilaktyki nowotworowej. Zwrócili oni uwagę, że województwo plasuje się dopiero na 12. miejscu, jeśli chodzi o wykonywanie badań mammograficznych. Na te badanie zgłosiło się ok. 40% pań.

Niestety wyniki są znacznie mniej zadowalające w przypadku grupy korzystającej z programów profilaktycznych raka szyjki macicy. W województwie podlaskim tylko niecałe 23% mieszkanek objętych programem profilaktycznym zgłasza się na badania.


Źródło: Podlaski OW NFZ