Od 1 listopada br. do programu profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy uprawnionych będzie więcej kobiet. Bez skierowania, bezpłatne badania mammograficzne będą mogły wykonać panie w wieku 45-74, a bezpłatne badania cytologiczne będą przysługiwać kobietom w wieku 25-64 lata - poinformował resort zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że profilaktyka jest najskuteczniejszą formą walki z nowotworami. Wykrycie raka piersi we wczesnym stadium zwiększa szanse wyleczenia. Badania w ramach programu można wykonać co dwa lata.

Dodatkowo, od 1 stycznia 2024 r., kobiety, które miały wcześniej zdiagnozowaną zmianę nowotworową piersi, mogą ponownie wziąć udział w programie co 12 miesięcy, gdy zakończyły swoje leczenie i 5-letni okres monitorowania lub nie zakończyły leczenia, ale po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi są w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT).

Z kolei w ramach bezpłatnego programu badania cytologiczne powinny być wykonywane co 3 lata oraz co roku u kobiet obciążanych czynnikami ryzyka (tzn. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka). „Rak szyjki macicy na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków” - przypomina ministerstwo.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia