Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Northwestern University i Massachussets Gnereal Hospital pokazuje, że młode osoby palące marihuanę przynajmniej raz w tygodniu wykazują zmiany w obszarach mózgu odpowiedzialnych za procesy emocjonalne i motywacyjne.

Rezultaty badań zostały opublikowane w magazynie Journal of Neuroscience.

Obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) poddano mózgi 40 osób w wieku 18-25 lat, którzy przynajmniej raz w tygodniu palili marihuanę. Rezultaty następnie porównano z wynikami osób, które nigdy nie paliły marihuany lub zdarzało im się to niezwykle rzadko.

Ocena psychiatryczna wykluczyła możliwość uzależnienia badanych, tym niemniej MRI wykazało „znaczące” różnice w porównianiu do mózgów osób niepalących.

U palaczy marihuany zauważono powiększenie i zmianę kształtu jądra półleżącego (nucleus accumbens) będącego częścią układu nagrody, motywującego zachowanie.

Im większa była ilość wypalonej marihuany tym większe nieprawidłowości znaleziono zarówno w jądrze półleżącym jak i ciele migdałowatym – regionem związanym z emocjami.

„Anormalny wzrost neuronów w jądrze półleżącym może być przejawem tego, że mózg tworzy nowe połączenia, które z kolei mogą zachęcać do dalszego stosowania marihuany” - uważa Jodi Gilman, jedna z autorek badania.

 

[Medical News Today]