W styczniu i lutym 2014 r. wzrosła liczba wykonanych operacji usunięcia zaćmy w porównaniu z tym samym okresem 2013 r. - wynika z analizy NFZ. Fundusz zapowiada, że dzięki obniżeniu wyceny tej procedury, w 2014 r. możliwy jest wzrost liczby operacji zaćmy.

- Przeprowadziliśmy analizę wykonanych operacji zaćmy w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku i porównaliśmy z analogicznym okresem roku ubiegłego. Chcieliśmy sprawdzić efekty wprowadzonych zmian wyceny tego zabiegu - poinformowała w rozmowie z PAP p.o. prezes NFZ Wiesława Kłos.

W obowiązujących od stycznia umowach świadczeniodawców z NFZ wycena została obniżona w zależności od typu operacji o ok. 30 proc. Wcześniej średnia wycena za ten zabieg wynosiła ponad 3 tys. zł.


Jak podkreśliła prezes Kłos, "okazało się, że wykonano w zakontraktowanych placówkach o ponad 4 tysiące operacji więcej. W styczniu i lutym 2013 r. wykonano ich 31 458, a wartość wyniosła ponad 97 mln zł, zaś w 2014 r. przeprowadzono 35 612 takich zbiegów o łącznej wartości ponad 86 mln zł".

- Ten trend daje uzasadnioną nadzieję, że będzie można nie tylko powstrzymać rosnące kolejki do operacji zaćmy, ale w znaczący sposób je skrócić. Tym samym należy się spodziewać skrócenia czasu oczekiwania na wykonanie zabiegu - dodała.

Według NFZ, niższa wartość zrealizowanych świadczeń w okresie styczeń-luty 2014 r. oznacza, że "jest możliwe zwiększenie liczby operacji zaćmy w ramach podpisanych na 2014 r. aneksów do umów".

Fundusz zapowiada, że po pierwszym półroczu zamierza przedstawić wyniki analizy w jakim stopniu zwiększenie liczby operacji zaćmy wpłynęło na zmianę liczby osób oczekujących i skrócenie czasu oczekiwania.

 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl