W 2014 wykonano o ok. 18% więcej operacji zaćmy w stosunku do roku poprzedniego - wynika ze sprawozdania Narodowego Funduszu Zdrowia. Przy utrzymaniu budżetu na zakres okulistyka w 2014 roku na poziomie zbliżonym do 2013 roku, obniżenie (tzn. urealnienie) wartości jednostkowego świadczenia stworzyło możliwość przeprowadzenia większej liczby zabiegów - informuje NFZ.

Prezes NFZ w opracowaniu pt. „Analiza danych z zakresu list oczekujących prowadzonych przez świadczeniodawców w aplikacji udostępnionej przez oddziały wojewódzkie NFZ za okres grudzień 2013 r.-grudzień 2014 r.” stwierdził, że wyższy poziom realizacji świadczeń potwierdzają również informacje z zakresu list oczekujących na zabiegi w zakresie soczewki (zaćma) prowadzone przez świadczeniodawców w SZOI.

W każdym miesiącu 2014 roku było skreślonych z list oczekujących z powodu wykonania świadczenia więcej osób niż w miesiącach 2013 roku. W 2013 roku z list oczekujących na zabiegi w zakresie soczewki (zaćma) było w ciągu miesiąca skreślanych średnio około 15 400 osób, podczas gdy w 2014 roku prawie 18 000 osób, tj. około 17% więcej.
Jak przyznaje NFZ, łączna liczba osób wpisanych na listy oczekujących na zabiegi w zakresie soczewki (zaćma) ulega jednak ciągle wzrostowi. Zapotrzebowanie na omawiane świadczenie jest w dalszym ciągu bardzo duże.

Zdaniem NFZ, na skrócenie czasu oczekiwania na świadczenia mają wpływ również inne czynniki (w tym niezależne od działań Funduszu) takie jak np. rozmieszczenie i wyposażenie szpitali, liczba lekarzy specjalistów, ich kwalifikacje oraz czas pracy, czy też przyjęte kryteria kwalifikacji do zabiegu.

Źródło: NFZ