Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej opracowali specjalistyczny mikroskop, który ma potencjalną zdolność zarówno do diagnozowania nowotworów skóry, jak i wykonywania niezwykle precyzyjnych zabiegów chirurgicznych - a wszystko to bez nacięcia skóry.

Urządzenie jest wyspecjalizowanym typem mikroskopu wzbudzenia wielofotonowego, który umożliwia obrazowanie żywej tkanki do głębokości około jednego milimetra przy użyciu ultraszybkiej wiązki laserowej podczerwieni. To co odróżnia mikroskop badaczy od poprzedniej technologii, to to, że potrafi nie tylko cyfrowo skanować żywą tkankę, ale także leczyć zmiany skórne poprzez intensyfikację ciepła wytwarzanego przez laser.

Mikroskop zastosowany w terapii chorób skóry pozwala specjalistom dokładnie określić lokalizację nieprawidłowości, zdiagnozować ją i natychmiast poddać leczeniu. Sprzęt może być stosowany do leczenia każdej struktury ciała, do której dochodzi światło, i która wymaga niezwykle precyzyjnego leczenia, między innymi w zakresie nerwów lub naczyń krwionośnych skóry, oku, mózgu lub innych ważnych struktur.

Naukowcy pracują nad opracowaniem różnych wersji tej technologii. Obecnie trwają badania nad miniaturową wersją sprzętu, która mogłaby być użyta do leczenia zmian podczas endoskopii.

Źródło: sciencedaily.com