Oddział Kliniczny Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie poinformował, że - jako jeden z pierwszych ośrodków uniwersyteckich w Polsce - uruchomił Program Pomocy Psychologicznej dla Rodziców i Niemowląt.

- Od początku lat dziewięćdziesiątych obserwujemy narastanie częstotliwości występowania większości zaburzeń psychicznych okresu rozwojowego. Coraz więcej jest też danych naukowych wskazujących na to, że znacząca część problemów psychicznych, nawet tych najpoważniejszych, jak np. zaburzenia afektywne, swoimi korzeniami sięga pierwszych lat a nawet miesięcy życia. Również my w swojej praktyce klinicznej podejmując interwencję terapeutyczne u nastolatków niejednokrotnie mamy wrażenie, że ich problemy zaczęły się kilka, jeśli nie kilkanaście lat wcześniej. Jednocześnie, prowadzone w wielu krajach programy opieki okołoporodowej, które są ukierunkowane na poprawę tworzenia relacji pomiędzy rodzicami a noworodkiem wskazują na skuteczność takich programów w profilaktyce zaburzeń psychicznych okresu wieku rozwojowego. Stąd też postanowiliśmy tego typu program uruchomić w Szpitalu Uniwersyteckim – tłumaczy dr hab. med. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży.

Program skierowany jest do wszystkich osób, które w pierwszych tygodniach po porodzie mają wrażenie, że ich relacje z nowonarodzonym dzieckiem nie przebiegają w sposób prawidłowy, mają problemy z adaptacją do roli rodzica lub odczuwają nadmierny lęk w związku z nową sytuacją.

Uczestnictwo w programie dla osób ubezpieczonych jest bezpłatne, finansowane w ramach kontraktu z NFZ. Spotkania – w zależności od decyzji rodziny oraz terapeuty – odbywają się indywidualnie lub wspólnie z obojgiem rodziców
i niemowlęciem.

Program jest rozwijany we współpracy z wiodącym w tej dziedzinie światowym ośrodkiem Anna Freud National Centre for Children and Families z Londynu.


Źródło: Szpital Uniwersytecki w Krakowie