Według wstępnej analizy przedstawionej na 30. Europejskim Kongresie Psychiatrycznym dzieci urodzone przez matki, które cierpiały na chorobę COVID-19 w czasie ciąży, wydają się wykazywać różnice w wynikach neurorozwojowych po 6 tygodniach. Kierownik projektu, dr Rosa Ayesa Arriola, powiedziała: „Nie wszystkie dzieci matek zakażonych koronawirusem wykazują różnice w rozwoju neurologicznym, ale nasze dane pokazują, że ich ryzyko jest zwiększone w porównaniu z tymi, które nie były narażone na COVID w czasie ciąży.”

Naukowcy odkryli, że dzieci urodzone przez matki, które były zakażone, wykazują większe trudności w rozluźnieniu i przystosowaniu swojego ciała, gdy są trzymane, w porównaniu z niemowlętami matek niezakażonych, zwłaszcza gdy infekcja miała miejsce w późnej ciąży. Ponadto niemowlęta urodzone z zakażonych matek wykazują większe trudności w kontrolowaniu ruchów głowy i ramion. Zmiany te sugerują możliwy wpływ COVID-19 na funkcje motoryczne.

Wyniki pochodzą ze wstępnej oceny hiszpańskiego projektu COGESTCOV-19, który śledził przebieg ciąży i rozwoju dziecka u matek zakażonych COVID-19. Naukowcy prezentują dane dotyczące ciąży i oceny poporodowej w 6 tygodniu po urodzeniu, ale projekt będzie nadal sprawdzał, czy istnieją długoterminowe skutki. Grupa będzie monitorować rozwój języka i motoryki niemowląt w wieku od 18 do 42 miesięcy.

Wstępna ocena porównała dzieci urodzone przez 21 kobiet w ciąży zakażonych COVID i ich dzieci z 21 zdrowymi osobami z grupy kontrolnej uczęszczającymi do Szpitala Uniwersyteckiego Marqués de Valdecilla w Santander w Hiszpanii. Matki przeszły szereg badań w czasie ciąży i po jej zakończeniu. Obejmowały one testy hormonalne i inne testy biochemiczne (mierzące takie rzeczy, jak poziom kortyzolu, odpowiedź immunologiczna itp.), testy śliny, reakcje ruchowe i kwestionariusze psychologiczne. Wszystkie analizy dostosowano do wieku niemowlęcia, płci i innych czynników.

Testy poporodowe obejmowały skalę oceny zachowania noworodków (NBAS), która mierzy ruchy i zachowanie dziecka.

„Musimy zauważyć, że są to wstępne wyniki, ale jest to część projektu obejmującego większą próbę 100 matek i ich dzieci. Były one również monitorowane w czasie ciąży i po urodzeniu. Planujemy również porównać te matki i dzieci z danymi z innego podobnego projektu, który analizuje wpływ stresu i genetyki na rozwój układu nerwowego dziecka. Jest to projekt w toku, a my jesteśmy na wczesnym etapie. Odkryliśmy, że dzieci, których matki były narażone na COVID wykazał efekty neurologiczne po sześciu tygodniach, ale nie wiemy, czy te efekty spowodują jakiekolwiek długoterminowe problemy, a długofalowa obserwacja może pomóc nam to zrozumieć.

Współbadacz Nerea San Martín González powiedział: „Oczywiście, u tak małych dzieci jest kilka rzeczy, których po prostu nie możemy zmierzyć, takich jak umiejętności językowe lub funkcje poznawcze. Musimy również mieć świadomość, że jest to stosunkowo niewielka próba, więc powtarzamy pracę i będziemy ją śledzić przez dłuższy czas. Potrzebujemy większej próbki, aby określić rolę infekcji w zmianach neurorozwojowych u potomstwa i udział innych czynników środowiskowych. W międzyczasie musimy podkreślić znaczenie monitorowania medycznego w celu ułatwienia zdrowej ciąży, omawianie wszelkich wątpliwości z lekarzem, gdy jest to konieczne”.

Kierownik projektu, dr Rosa Ayesa Arriola, powiedziała: „To właściwy moment, aby nawiązać międzynarodową współpracę, która pozwoliłaby nam ocenić długoterminowy rozwój neurologiczny u dzieci urodzonych podczas pandemii COVID-19”.

W niezależnym komentarzu dr Livio Provenzi, który nie był zaangażowany w tę pracę, powiedział: „Istnieje wielka potrzeba zbadania zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich skutków pandemii COVID-19 na zdrowie i dobre samopoczucie rodziców i niemowląt. Ciąża to okres życia, który w dużej mierze kształtuje nasz późniejszy rozwój, a narażenie na przeciwności ciąży może pozostawić trwałe ślady biologiczne. Te odkrycia grupy dr Rosa Ayesa Arriola potwierdzają dowody na zmiany epigenetyczne w u niemowląt urodzonych przez matki narażone w czasie ciąży na stres związany z pandemią. Pokazuje, że potrzebujemy bardziej zakrojonych na szeroką skalę międzynarodowych badań, które pozwolą nam zrozumieć skutki rozwojowe tej sytuacji zagrożenia zdrowia i zapewnić lepszą jakość opieki rodzicom i niemowlętom”.

Źródło: medicalxpress.com