Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Chicago (UIC) opracowali nowy związek, który może cofnąć uszkodzenia spowodowane wysiękową postacią AMD. Lek można podawać zewnętrznie w postaci kropli do oczu zamiast iniekcji.

Wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem powoduje utratę wzroku z powodu niekontrolowanego wzrostu i przeciekania naczyń krwionośnych w tylnej części oka. Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Cell Reports Medicine, prowadzone przez badaczkę UIC Yulia Komarovę, wykazało, że inhibitor małocząsteczkowy może cofnąć uszkodzenia spowodowane AMD i promować procesy regeneracyjne i gojące.

Lek może być również podawany w postaci kropli do oczu — co stanowi poprawę w stosunku do obecnych metod leczenia AMD, które wymagają powtarzanych iniekcji do oka.

„Chodziło o opracowanie czegoś, co jest bardziej przyjazne dla pacjenta i nie wymaga wizyty w gabinecie lekarskim” — powiedziała Komarova, adiunkt farmakologii na UIC.

Związek Komarovej działa na białko zwane End Binding-3 w komórkach śródbłonka, które wyścielają wnętrze naczyń krwionośnych. W nowym badaniu naukowcy przyjrzeli się, czy zahamowanie funkcji EB3 może zatrzymać szkodliwy wyciek związany z wysiękowym AMD.

Korzystając z komputerowych metod projektowania leków, zespół opracował niewielki inhibitor, który może być podawany zewnętrznie w postaci kropli do oczu zamiast iniekcji. Następnie przetestowano jego skuteczność w modelach zwierzęcych wysiękowego AMD, stwierdzając, że podanie kropli dwa razy dziennie zmniejsza uszkodzenie oczu w ciągu 2 do 3 tygodni.

Dalsze badania wykazały, że inhibitor działa poprzez cofanie modyfikacji genetycznych związanych ze starzeniem. Starzenie powoduje stan zapalny i niedotlenienie w oku, co prowadzi do zmian w ekspresji genów związanych z komórkowymi skutkami i objawami wysiękowego AMD. Komarova i jej współpracownicy odkryli, że inhibitor EB3, który opracowali, odwraca te zmiany epigenetyczne, przywracając ekspresję genów do zdrowego stanu.

„Zmniejszamy skutki stresora na komórki śródbłonka i poprawiamy procesy regeneracyjne, przyspieszając gojenie” — powiedziała Komarova. „Może to mieć ogromny wpływ na funkcję komórek”.

Naukowcy są już zainteresowani testowaniem inhibitora w modelach ostrego uszkodzenia płuc, retinopatii cukrzycowej, udaru mózgu, chorób serca, a nawet ogólnych skutków starzenia się mózgu. Sprawdzają również, czy wszczepialna soczewka, podobna do soczewki kontaktowej, mogłaby dostarczać lek do oka skuteczniej niż krople do oczu.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Cell Reports Medicine.