Dwa ostatnio przeprowadzone badania są pierwszą próbą wykorzystania przeciwciał monoklonalnych w zapobieganiu migrenowym bólom głowy.

Cząsteczki ALD403 i LY2951742 mające na celu zapobieganie bólom głowy, są przeciwciałami przeciwko peptydowi zależnemu od genu kalcytoniny (CGRP).


CGRP to neuropeptyd, ogrywający kluczową rolę w powstawaniu bólów migrenowych, a te dwa testowane leki są pierwszymi, które są skierowanie swoiście przeciwko CGRP.

Pierwsze badanie, w którym testowano ALD403 na 163 uczestnikach, po przyjęciu pojedynczej dawki leku wykazało zmniejszenie częstotliwości napadów migrenowych o 66%. W przypadku pacjentów otrzymujących placebo częstotliwość spadła o 52%.

W drugim badaniu testującym LY2951742 z udziałem 217 uczestników otrzymujących zastrzyk co 2 tygodnie przez okres 12 tygodni odnotowano spadek częstotliwości o 63% w porównaniu do 42% spadku u osób przyjmujących placebo.

Jednocześnie badacze podkreślają konieczność dokładniejszego i ostrożniejszego zaprojektowania kolejnego etapu testów i przeprowadzenia badań na większą skalę w celu potwierdzenia wyników.

 

[Medical News Today]