Neurochirurdzy przeprowadzili nowatorski zabieg

 

 

 

W oddziale neurochirurgii Specjalistycznego Szpitala im. dr. A. Sokołowskiego przeprowadzono zabieg embolizacji tętniaka mózgu nowym systemem do embolizacji.

Neurochirurg Maciej Miś i radiolog Marcin Miś z wałbrzyskiego szpitala im. dr. A. Sokołowskiego jako pierwsi w Polsce przeprowadzili zabieg embolizacji tętniaka tętnicy środkowej mózgu nowym systemem do embolizacji o nazwie WEB u 74-letniej kobiety.

Jest to system, którego budowa zbliżona jest do beczułki stworzonej z gęstej siatki włókien nitynolowych służących do wprowadzenia do kopuły tętniaka i natychmiastowego zatrzymania napływu do światła tętniaka z rekonstrukcją światła prawidłowych naczyń.

System ten stanowi nowość w embolizacjach tętniaków ze względu na możliwość zastosowania w szerokopodstawnych tętniakach, które dotychczas pozostawały domeną neurochirurgów i wymagały otwarcia czaszki. Dodatkowo dzięki specyficznej budowie i wypełnieniu kopuły tętniaka może być stosowany w przypadkach zarówno planowych jak i nagłych.

Nie wymaga dodatkowego sprzętu w postaci stentów naczyniowych dzięki czemu pacjent nie potrzebuje specjalnego przygotowania lekami przeciwzakrzepowymi przed zabiegiem oraz zażywania ich po operacji. Ta nowoczesna metoda znacząco skraca czas zabiegu co wiąże się z mniejszym napromieniowaniem pacjenta, z mniejszą dawką kontrastu i ilością leków do znieczulenia, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo pacjenta zarówno przed jak i po zabiegu.

Zabieg nadzorował prof. Joachim Klisch z Helios Hospital Erfurt w Niemczech. W wałbrzyskiej lecznicy planowane są kolejne tego typu zabiegi.


Źródło: www.rynekzdrowia.pl